Europejski Kongres Gospodarczy to rozmowy o biznesie w różnych odsłonach. Panel "Kobiety w biznesie" okazał się ciekawym studium, ukazującym jak kobiety powinny pokonywać słabości i stereotypy kulturowe. W panelu wzięły udział panie, które w biznesie osiągnęły szczyty. Nie znaczy to, że wciąż nie uczą się jak kobiecość przekuwać w sukces. Wszystkim, zwłaszcza na początku drogi zawodowej, dane było"odczuć" swoją kobiecość, jako coś, co w biznesie raczej nie pomaga.

- Gdy skończyłam studia, byłam wykształconą młodą kobieta z ambicjami, znającą dwa języki obce, zaproponowano mi stanowisko... asystentki. Nie sadzę, by któremuś z moich kolegów, mężczyzn, z podobnym wykształceniem, ta sama firma zaproponowała coś takiego. Oczywiście nie przyjęłam tej propozycji - opowiada Alina Prawdzik, szefowa na kraje Europy Centralnej i Wschodniej, innogy Innovation Hub.

Zobacz galerię

W przypadku Katarzyny Borkowskiej, wiceprezes zarządu Helios S.A., to odczucie spotęgowało protekcjonalne traktowanie jej przez kontrahentów - mężczyzn.

- Jestem obecnie jedyna kobietą w zarządzie firmy. W czasie negocjacji, na które pojechałam z trzema moimi kolegami, przy czym wszyscy byli moimi podwładnymi, gdy weszliśmy do tej firmy, wszystkich moich kolegów tytułowano per “panie dyrektorze”, a do mnie zwracano się per “pani Kasiu”. Potraktowano mnie jak sekretarkę któregoś z moich podwładnych. Tylko dlatego, że byłam kobietą. Gdy usiedliśmy przy stole negocjacyjnym, nastąpiła tzw. tradycyjna wymiana wizytówek. Wtedy okazało się, że jestem tam osobą zajmującą najwyższe stanowisko. Niektórzy czytali wizytówkę dwukrotnie. Wtedy natychmiast skończyło się "pani Kasiu" a zaczęło "pani prezes" – dodaje.

Trzeba wierzyć w siebie, dbać o finanse

Dlaczego w XXI wieku kobiety wciąż muszą udowadniać, że nie są gorsze od mężczyzn na tych samych stanowiskach i dlaczego wciąż mówi się o ograniczeniach w zarobkach mężczyzn i kobiet? Panelistki podkreślały, że kobiety rzadziej niż mężczyźni upominają się o wyższe zarobki, sam awans uznając za wystarczający sukces.
- Gdy miałam negocjować wynagrodzenie, w domu długo się nad tym zastanawiałam. Wtedy mój mąż powiedział mi coś, co pamiętam do dziś "Nie negocjuj z sobą, negocjuj dla siebie" - wspomina Klara Banaszewska, dyrektor generalna agencji PR - Grayling Polska.
Kobiety są, bardziej niż mężczyźni, lojalne względem swoich szefów, kompetentne, osiągają sukces. Jednak wysokie stanowisko, często nie przekłada się na wysokie uposażenie, często jest ono niższe od tego, jakie dostaje mężczyzna na tym samym stanowisku.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 59%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się