Wśród najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów użytku publicznego wysokie miejsce zajmują wózki na zakupy.

Jak pisze portal dlahandlu.pl, rączki wózków znalazły się w dziesiątce powierzchni bardziej zanieczyszczonych niż przeciętna publiczna toaleta - według rankingu opracowanego przez naukowców z University of Arizona. - Przebadaliśmy wózki w pięciu głównych metropoliach Stanów Zjednoczonych. Typowaliśmy wyłącznie sklepy spożywcze, a sprzęt do transportu zakupów braliśmy zawsze z parkingu, nigdy z wnętrza placówki - wyjaśnia cytowany przez portal dlahandlu.pl dr Charles P.

Gerba, współautor badania. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych okazało się, że na uchwytach znajdują się m.in. wirusy salmonelli i e.coli. Ponadto na całej powierzchni wózków znaleziono ślady śliny, śluzu, moczu, fekaliów, krwi i soków z surowego mięsa. Pozostałości tych ostatnich są szczególnie niebezpieczne dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Z danych zebranych przez CDC (amerykańska agencja federalna która zajmuje się zapobieganiem, monitoringiem i zwalczaniem chorób) wynika, że sadzanie malucha w koszyku obok niezabezpieczonego mięsa czy drobiu zwiększa trzykrotnie ryzyko zarażenia salmonellą i czterokrotnie kampylobakteriozą.

Jak jest w Polsce? Niestety wiarygodnych danych dotyczących poziomu czystości wózków w polskich sklepach nie ma. Brak też wytycznych jak często i w jaki sposób powinny być one myte. Z informacji uzyskanych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie wynika, że wózki po prostu mają być czyste. Właściciel placówki, która tego wymogu nie spełnia może być ukarany mandatem w wysokości od 500 do 1 tys. zł. Inspektorzy sanitarni w poszczególnych województwach starają się od czasu do czasu przeprowadzać w sklepach kompleksowe kontrole. Reagują także na zgłoszenia od klientów. W przypadku otrzymania informacji o jakichś nieprawidłowościach pracownik sanepidu jedzie we wskazane miejsce, sprawdza stan czystości wózków i wydaje odpowiednią decyzję. Brudny wózek sklepowy to idealne środowisko dla rozwoju nawet miliona zarazków. Ich regularne mycie może zredukować ich liczbę do niecałych 10 tysięcy - czytamy na www.dlahandlu.pl

Źródło: dlahandlu.pl