W czwartek, 20 września 2012 roku, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu serię monet upamiętniających jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Bolesława Prusa. Upamiętni w ten sposób Rok Bolesława Prusa oraz setną rocznicę śmierci pisarza.

 

Monety zaprojektowała Roussanka Nowakowska, a tradycyjny awers z orłem  – Ewa Tyc-Karpińska. Głównym motywem graficznym rewersu monety złotej 200-złotowej jest popiersie Bolesława Prusa, zaś awers przedstawia sylwetkę pisarza idącego ulicą. Na rewersie 10-złotowej monety srebrnej, obok popiersia Bolesława Prusa, znajduje się postać damy z parasolką na tle zarysu warszawskiej Starówki. Kompozycję awersu monety tworzy postać Bolesława Prusa stojącego obok ulicznej latarni na tle warszawskiej Starówki. Dwuzłotówkę zdobi popiersie Bolesława Prusa z kapeluszem na głowie.

 

Monety zostaną wprowadzone do obiegu w czwartek, 20 września. Tego dnia w oddziałach okręgowych NBP rozpocznie się zamiana monet dwuzłotowych oraz odbiór monet kruszcowych wylicytowanych na aukcji w serwisie Kolekcjoner. Od 24 września monety złote i srebrne będą również dostępne w sklepie internetowym i w kasach oddziałów okręgowych NBP.

 

Więcej informacji o aukcjach, w tym wizerunki i opis monet, znajdują się na stronie serwisu internetowego www.kolekcjoner.nbp.pl (w zakładce Aukcje) oraz na stronie www.NBP.pl (w zakładce Banknoty i monety) pod adresem:

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2012.html#m12