Narodowy Bank Polski wyliczył, że opłata za prowadzenie konta wzrosła od grudnia ubiegłego roku o - uwaga - 24 procent.

Według najnowszego raportu NBP, średnia miesięczna prowizja za prowadzenie standardowego rachunku dla klientów detalicznych w polskich bankach wyniosła w połowie br. 4,09 zł.grudniu zeszłego roku to było 3,30 zł, czyli w tym czasie nastąpił wzrost o prawie 24 proc. Banki regularnie podnoszą opłaty. Niestety, klienci muszą pokryć ich straty spowodowane choćby obniżką opłaty interchange w płatnościach kartami. 

NBP wziął pod lupę cenniki 18 banków

Zmieniły je we wspomnianym okresie Bank BGŻ BNP Paribas i Eurobank. Jednocześnie zmalała liczba banków, w których opłata za prowadzenie konta ma charakter warunkowy - z 9 do 7 zł. Nadal drożeją operacje wykonywane w oddziale. 

- To widoczny od dłuższego czasu trend, który ma na celu skłonienie klienteli do korzystania z tańszych, z punktu widzenia banku, kanałów obsługi - twierdzi Michał Kisiel, analityk Bankiera.pl. - Opłata za realizację polecenia przelewu w oddziale wynosiła średnio 6,59 zł (3,94 proc. wzrost do grudnia 2014 r. - red). Zdrożały przelewy zlecane telefonicznie - o 6,04 proc. Prowizje podniosły dwie instytucje. Zdecydowana większość banków pobiera tę opłatę. 


Wyraźny wzrost opłat odnotowano w przypadku wpłat gotówkowych na rachunek w innym banku zlecanych w oddziałach banków. Minimalna stawka tej pozycji w cenniku zmieniła się o ponad 18 proc. W czerwcu średnia cena tej usługi osiągnęła poziom minimum 15,55 zł, maksymalnie 0,79 proc. kwoty wpłaty. 

 

Na tle rosnących opłat za operacje gotówkowe i dokonywane w placówkach, wyraźnie dostrzegalna jest stałość cenników dotyczących transakcji bezgotówkowych i zlecanych online. Średnia opłata za realizację przelewu przez internet nie uległa zmianie i wynosiła w połowie tego roku 0,09 zł. 


Największa zmiana dotyczy opłat za użytkowanie karty debetowej. Jak wskazano w opracowaniu NBP, w zdecydowanej większości banków ma ona charakter warunkowy. Średnia stawka w ciągu pół roku wzrosła z 2,68 zł do 3,71 zł, czyli o ponad 38 proc. Wzrost tej pozycji w cenniku miał w tym czasie miejsce w 5 bankach. W czterech na 18 zaostrzono warunki zwolnienia z opłaty za prowadzenie karty debetowej. 

 

Żaden z badanych przez NBP banków nie zmienił pod tym względem polityki cenowej, a niewielki wzrost nominalnej wartości opłaty (z 8 gr) był wynikiem wykluczenia z analizy BNP Paribas, który połączył się z BGŻ.  

Źródło: NBP, Bankier.pl