Co najmniej 1877 złotych miesięcznej pensji, podwyżki dla 80 procent załogi i bogatszy pakiet świadczeń dodatkowych. Sieć Tesco przekazała pracownikom sklepów szczegóły planu wynagrodzeń na rok 2012.

 

Podwyżki pensji w wysokości 3-4 procent dotyczyć będą pracowników sklepów na stanowiskach niekierowniczych. Oznacza to, iż około 80 procent pracowników firmy począwszy od listopada otrzyma wyższe wynagrodzenia. Po podwyżkach, każdy z pracowników Tesco o przynajmniej rocznym stażu zarabiać będzie nie mniej niż 1877 złotych brutto na pełny etat.

 

Firma poszerzy pakiet świadczeń dodatkowych.

Pracownicy sklepów zostaną objęci programem darmowych badań diagnostycznych, a przed rozpoczęciem roku szkolnego otrzymają bony na zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Pracownicy będą również mogli dołączyć do specjalnego programu dla klientów, objętych stałą zniżką na zakupy w Tesco.

 

- Corocznie konsekwentnie inwestujemy w płace i dodatkowe świadczenia. Kilka lat temu obiecaliśmy to pracownikom i co roku dotrzymujemy słowa – mówi Elżbieta Gołąb, dyrektor personalna Tesco Polska. - Pensje rosną i nie zmienia się jedno. Zawsze zatrudnialiśmy i będziemy zatrudniać na podstawie umów o pracę, co niestety w polskim handlu nie jest jeszcze standardem. Wszyscy pracownicy firmy Tesco Polska zatrudnieni są na podstawie umów o pracę, a każda druga umowa jest już kontraktem na czas nieokreślony.

 

Tesco Polska jest jednym z największych pracodawców w kraju. Firma zatrudnia około 28 tysięcy pracowników, zaś 70 procent załogi pracuje w Tesco powyżej 3 lat. Wraz ze stałym rozwojem sieci sklepów powstają nowe miejsca pracy. Tesco szacuje, iż w tym roku zatrudnienie w nowych sklepach i usługach firmy znajdzie około 1700 osób.