Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 p.p. - podał dziś GUS. Będzie to najprawdopodobniej najniższe wskazanie w całym 2016 roku, bowiem w nadchodzących miesiącach będziemy mieli do czynienia z sezonowym spowolnieniem dobrej koniunktury na rynku pracy.

Wynik października na poziomie 8,2 proc. powinien być najlepszym wskazaniem jakie odnotujemy w 2016 roku. Na przestrzeni roku pula osób bezrobotnych zmalała o 209 tysięcy osób do poziomu 1,308 mln osób, a obecnie w Urzędach Pracy znajduje się ponad 115 tysięcy zgłoszonych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Stąd w obecnych warunkach rosną trudności rekrutacyjne, które wzmagane są przez wpływ czynników demograficznych i migracyjnych.

Z naszych badań wynika, że w nadchodzącym roku 12 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicą, a w największym stopniu dotyka to osób z wykształceniem zawodowym, których już obecnie wyraźnie brakuje na polskim rynku pracy.

Jednak dobra koniunktura może w kolejnych miesiącach spowolnić. Przed nami okres zimowy, w którym co roku sezonowo rośnie bezrobocie. Jednocześnie dane makroekonomiczne wskazują na hamowanie gospodarki, co może przełożyć się na wolniejszą poprawę na rynku pracy. Ostatnie wskaźniki ujemnej dynamiki w przypadku inwestycji i produkcji przemysłowej w połączeniu z wzrostem PKB na poziomie 2,5 proc. mogą oznaczać zapowiedź wygaszania części rekrutacji.

Czynnikiem krótkoterminowym sprzyjającym rynkowi pracy będzie jeszcze okres świąteczny, który przełoży się na wzmożone poszukiwania pracowników do sektora handlowego, promocyjnego czy logistycznego. Pierwsze tego typu rekrutacje już są organizowane, a pracodawcy szykują się na nadejście pełnego sezonu.

Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.