Zainteresowanie wymianą walut w kantorach internetowych wzrasta z miesiąca na miesiąc. W związku z tym, nieuniknione jest pojawianie się różnego rodzaju mitów na ich temat. Poniżej prezentujemy te, które należą do najczęściej spotykanych.Mit 1 – Ekantory zostały stworzone tylko dla dużych przedsiębiorców

Serwisy do wymiany walut są przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nie ma podziału na mniej lub bardziej ważnych klientów. Ekantory bardzo często oferują różnego rodzaju promocje i rabaty. Zarówno użytkownicy prywatni, jak i biznesowi, mogą znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo, przy wymianach większych kwot wiele kantorów umożliwia negocjowanie wysokości kursów.

Mit 2 – Korzystanie z kantorów internetowych jest niebezpieczne

Wiele firm, które trudzą się wymianą walut w sieci, posiada solidne zaplecze finansowe, co pozwala na korzystanie z licznych systemów zabezpieczeń.

- Wszystkie kantory internetowe są nadzorowane przez te same instytucje m.in. GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) czy GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej). Dbałość o bezpieczne i sprawne dokonywanie transakcji w ekantorach to podstawa, bez tego nie mogłyby one istnieć - wyjaśnia Aniela Agopsowicz, Analityk Rynku Walutowego i Kapitałowego Ekantor.pl.

Mit 3 – Posiadając kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich nie mogę wymieniać walut w kantorach internetowych, muszę robić to w banku

Z dniem 26.08.2011 r. weszła w życie tzw. ustawa antyspreadowa, która umożliwiła kredytobiorcy kupowanie waluty samodzielnie, bez przymusu korzystania z kursów banku. Dzięki temu udogodnieniu, osoba posiadająca kredyt może samodzielnie zakupić potrzebną do spłaty raty ilość, np. franka szwajcarskiego w kantorze internetowym.

Mit 4 – Kantory internetowe wcale nie są tańsze od banków czy kantorów stacjonarnych

Jest to jeden z większych i najczęściej pojawiających się zarzutów wobec ekantorów. - Najlepszym sposobem na rozwianie wątpliwości związanych z oszczędnością, jaka wiąże się z wymianą walut poprzez kantor internetowy, jest skorzystanie z kalkulatora korzyści. Dzięki tej funkcji możemy sami wybrać bank, w którym posiadamy konto, walutę, którą wymieniamy najczęściej oraz rodzaj transakcji i przekonać się o tym, że naprawdę jest taniej - mówi Katarzyna Mazurkiewicz, Kierownik Marketingu Ekantor.pl

Mit 5 – korzystanie z ekantorów jest zbyt skomplikowane

Nic bardziej mylnego. W dobie dokonywania bardzo częstych zakupów przez Internet, żadną nowością ani tym bardziej trudnością dla internauty nie powinno być założenie konta w ekantorze. Jeśli nawet coś jest niezrozumiałe, to śmiało można poprosić o pomoc konsultantów, którzy są dostępni dla klientów telefonicznie, mailowo oraz poprzez dostępny na stronach komunikator (np. Livechat). Przewodnik po platformie wymiany walut jest intuicyjny i przyjazny dla użytkowników, dlatego rejestracja, a później logowanie, nie powinno stwarzać problemów.