Kierowcy mogą liczyć na to, że wydadzą mniej na tankowanie w 2016 roku. Jakie ceny paliw są prognozowane? Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się, że ceny będą kształtować się poniżej granicy 5 zł/l zarówno dla benzyny jak i oleju napędowego. W 2016 roku na stacjach ma być tak tanio jak 7 lat temu. Eksperci prognozują, że benzyna może być tańsza niż 4 złote, a jeszcze taniej będzie można tankować samochód z silnikiem Diesla. W tym przypadku różnica w porównania z benzyną może wynieść nawet 50 gr/l.

Ropa najtańsza od ponad dekady

Przecena na rynku naftowym zdaje się nie mieć końca i notowania surowca na giełdzie w Londynie w przedświątecznym tygodniu spadły w okolice poziomu 36 dolarów. Tak nisko ostatni raz były ponad dekadę temu. Na przestrzeni roku ropa straciła na wartości niemal 40 procent. Na zamknięciu ostatniej przedświątecznej sesji w 2014 r. na giełdzie naftowej w Londynie baryłka surowca była wyceniana na 60,24 USD. Po roku czasu była tańsza o 22,35 USD. Niewiele wskazuje też na to, aby w perspektywie najbliższych tygodni, czy nawet miesięcy, ten spadkowy trend miał się odwrócić.


- Determinacja kartelu OPEC, który utrzymując swoje wydobycie na wysokim poziomie chce wyeliminować z rynku wysokokosztowych producentów, dla rynku naftowego oznacza utrzymujące się niskie ceny ropy. Do tego początek 2016 roku może nawet przynieść dalsze obniżki, jeśli na przepełniony ropą globalny rynek zaczną trafiać kolejne baryłki surowca z odbudowującego eksport Iranu - twierdzą analitycy serwisu e-petrol.pl.