Rok 2016 na pewno będzie bardzo ciekawym rokiem dla branży finansowej. W marcu wejdzie w życie ustawa dotycząca nadzoru nad rynkiem finansowym, która wymusi zmianę praktyk branży finansowej jeżeli chodzi o koszty pożyczek, zakaz rolowania oraz nadmierne koszty windykacji narzucane na klientów. Z drugiej strony branża oczekuje znaczących zmian w regulacjach, np. wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej kredytu hipotecznego. Ponadto dopiero co wprowadzono podatek bankowy, więc cała branża musi zareagować na te zmiany.


-Rynek pożyczek pozabankowych staje się coraz bardziej profesjonalny, a przez to zmienia się także jego wizerunek. Ustawa daje szansę, że firmy, których funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na wciąganiu klientów w pętlę zadłużenia, albo wpędzaniu ich w dodatkowe koszty wydłużania czasu pożyczki znikną z polskiego rynku – mówi Agnieszka Kłos, członek zarządu i dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Provident Polska. – Pozostali gracze muszą dostosować się do nowych zasad, co przy działaniu w ramach zdrowej konkurencji jest dodatkowym impulsem do rozwoju całego sektora – dodaje.

Zdaniem ekspertów duże zainteresowanie chwilówkami, wymusiło na bankach  poluzowania swojej polityki kredytowej czego przejawem były m.in. promocje bankowych pożyczek o niższych wartościach i krótszych okresach spłaty. - Rynek pożyczkowy to bardzo dynamiczny element sektora finansowego, na który banki będą tym chętniej spoglądać, im bardziej będą im się kurczyć przychody z tytułu tradycyjnych produktów bankowych czy zawirowań wokół podatku bankowego – mówi Agnieszka Kłos. Banki dostrzegły też w końcu, że klienci firm pożyczkowych to nie wyłączenie osoby z ograniczoną zdolnością kredytową, ale tak samo wartościowi klienci, tylko mający inne potrzeby – dodaje. Zdaniem Agnieszki Kłos 2016 r. nie będzie łatwy dla rynku finansowego. - Spodziewamy się stabilizacji w sferze wzrostów sektora pożyczkowego, ze względu na wchodzącą w życie w marcu regulacje tego rynku. Nowe prawo znacznie ograniczy bardzo wysokie opłaty, stosowane przez niektórych pożyczkodawców – mówi Agnieszka Kłos.

W 2016 roku rynek będzie musiał także zmierzyć się z unijną dyrektywą o kredycie hipotecznym, czy podatkiem bankowym. Patrząc na czekające branżę wyzwania nowy rok zapowiada się więc bardzo pracowicie – podsumowuje ekspert.