O programie MdM Mieszkanie dla młodych to rządowy program pomocy w kupnie pierwszych własnych czterech kątów. Zastąpił on bardzo popularną Rodzinę na Swoim. Finansowe wsparcie sprowadza się do dofinansowania wkładu własnego (a ten musimy mieć, gdy staramy się w banku o kredyt hipoteczny, czyli mieszkaniowy).

Z programu MdM mogą skorzystać osoby, które w roku złożenia wniosku mają nie więcej niż 35 lat.  W przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego z partnerów. Dodatkowo nie można być właścicielem innego mieszkania ani posiadać udziałów w budynku z samodzielnym lokalem mieszkalnym.

 

Na jaką nieruchomość
Musi to być mieszkanie z rynku pierwotnego - czyli z tak zwanej pierwszej ręki (nieużywane). Ważne jest też to, aby kupowany lokal nie był jeszcze zasiedlony, znajdował się w nowo wybudowanym budynku. Dodatkowo  musi spełniać wymóg dotyczący maksymalnej powierzchni użytkowej.

1. Mieszkanie może mieć nie więcej niż 75 mkw. lub też 85 mkw. - jeśli kredytobiorca posiada troje lub więcej dzieci.
2. W przypadku domu rodzinnego maksymalna powierzchnia wynosi 100 mkw. Natomiast jeśli kredytobiorca posiada co najmniej troje dzieci, metraż może być większy o 10 mkw.
3. Ponadto na dofinansowanie mogą liczyć wyłącznie osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania, którego cena mieści się w określonym limicie. Dodajmy, że wpływa on na zakwalifikowanie lokalu do programu, ale również na wysokość samej dopłaty.
Informacje dotyczące maksymalnej ceny 1 mkw. nieruchomości, która pozwala skorzystać z programu MdM, znajdziemy na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego pod adresem www.bgk.com#Są tam limity oraz wskaźniki odnoszące się do gmin na terenie całej Polski.

 

To warto wiedzieć
Dopłata dla osób z dziećmi, które kupują mieszkanie o pow. 50 mkw. lub większe może oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności! MdM ma trwać pięć lat - do końca 2018 roku. W 2015 szykują się w nim zmiany.