"Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" są nie do pokonania. Siódma część gwiezdnej sagi od środy zarobiła na świecie 529 mln dolarów i tym samym pobiła rekord najbardziej kasowego otwarcia w historii. Sukces będzie jeszcze większy - film czeka jeszcze na swoją premierę w Chinach.


- To większy sukces, niż wcześniej przewidywaliśmy - powiedział dyrektor generalny wytwórni Walt Disney Company Bob Iger. - Naszym wyłącznym celem było zrobienie filmu, który będzie jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem "Gwiezdnych wojen", ale reżyser J.J. Abrams, prezes Lucasfilm Kathleen Kennedy i cała ekipa przeszli samych siebie - dodał prezes Walta Disneya Alan Horn.

W 2012 r. wytwórnia za cztery miliardy kupiła firmę Lucasfilm George'a Lucasa, która wyprodukowała sześć poprzednich filmów sagi. Spektakularny sukces świetnie ocenianego przez widzów i fanów "Przebudzenia Mocy" pokazuje, że ten zakup się opłacił. Najnowsze "Gwiezdne wojny", które w USA i w kilkunastu innych krajach zadebiutowały w kinach dokładnie tydzień temu, zarobiły już na świecie 529 mln dol. Jak podaje Bloomberg, film pobił rekord najbardziej kasowego otwarcia, który do tej pory należał do filmu "Jurassic World". Czwarta część "Parku Jurajskiego" zarobiła w czerwcu tego roku "tylko" 524,9 mln dolarów.

W samych Stanach Zjednoczonych bilety na "Przebudzenie Mocy" kupiło jeszcze więcej ludzi, niż się spodziewano - na krajowym rynku film zarobił 248 mln dol. W Polsce w pierwsze trzy dni wyświetlania (film miał premierę w piątek) do kin poszło 789,5 tys. widzów, co daje łącznie 18,2 mln zł zysku - podaje portal Boxoffice.pl. Sukces "Gwiezdnych wojen" będzie jednak jeszcze większy - 9 stycznia film wchodzi na ekrany chińskich kin. Chiny to drugi największy rynek filmowy na świecie, a kosmiczna saga cieszy się tam olbrzymią popularnością. Reżyser "Przebudzenia Mocy" J.J. Abrams ostrzy sobie także zęby na inny rekord - najbardziej kasowego filmu w historii kina. Ten tytuł od 2009 r. dzierży „Avatar” Jamesa Camerona, który na całym świecie zarobił zawrotną sumę 2,788 mld dolarów. Wytwórnia Walta Disneya może zarobić na "Przebudzeniu Mocy" 1,35 mld dol, tymczasem koszt produkcji wyniósł 200 mln dol. Disney szykuje już cztery następne filmy serii - dwie kontynuacje "Przebudzenia Mocy" i dwa oddzielne filmy z galaktycznego uniwersum. Analitycy szacują, że do 2019 r. wszystkie obrazy zarobią nawet 7,8 mld dol.