Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wynosi 68,6 pkt, co plasuje nasz kraj na 42. pozycji wśród gospodarek świata - wynika z najnowszego Indeksu Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i Wall Street Journal.

Oznacza to awans aż o osiem miejsc w stosunku do ubiegłego roku. To najlepszy w historii tego raportu wynik Polski!

Nasz kraj osiągnął też największą poprawę w regionie europejskim. Spośród 43 badanych państw europejskich Polska znajduje się na 19. pozycji  - osiągnęła awans względem ubiegłorocznego 23. miejsca - a jej wynik jest wyższy niż globalna średnia. Nasz kraj określany jest mianem ,,umiarkowanie wolnego" jeśli chodzi o gospodarkę.

- Polska musi przestrzegać tych samych regulacji europejskich, co inne kraje - zaznacza Robert Gwiazdowski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

- Zatem modne wśród rządzących zrzucanie własnych niepowodzeń i zaniechań na Unię Europejską to delikatnie rzecz ujmując mijanie się z prawdą. Jest dla mnie niezrozumiałe, że kolejne rządy nie usuwają biurokratycznych barier. Tymczasem są to proste i w zasadzie ,,bezkosztowe" rezerwy. Sami krępujemy sobie ręce i hamujemy swój rozwój.

W czołówce tegoż rankingu znajdują się: Hong Kong - 89,6; Singapur - 89,4; Nowa Zelandia - 82,1; Australia - 81,4 i Szwajcaria - 80,5.

W badaniu brano pod uwagę 178 państw.

Więcej na ten temat na stronie: Indeks Wolności Gospodarczej 2015 [wyniki]