Zanim w zeznaniu podatkowym wpiszesz, komu przekażesz 1 procent podatku, sprawdź aktualną listę organizacji pożytku publicznego.

Nasz 1 proc. podatku możemy przekazywać różnym stowarzyszeniom i fundacjom. Zanim zrobimy to w tym roku, warto upewnić się, czy organizacja, której ostatnio ofiarowaliśmy 1 proc., wciąż ma do niego prawo. Wykaz takich organizacji publikuje departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie www.pozytek.gov.pl.

Najbardziej aktualna lista zawiera ponad 450 organizacji z Podkarpacia.

- Warto przede wszystkim przekazywać część podatku organizacjom działających w naszym regionie.

Często są to małe organizacje, ale z wielkimi i ambitnymi celami, realizowanymi właśnie na rzecz naszych mieszkańców. Niestety, brak pieniędzy na reklamę i promocję sprawia, że często przegrywają w walce o 1 proc. z dużymi organizacjami ogólnopolskimi – zauważa Dominik Łazarz, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie.

Choć pojedyncza darowizna z 1 proc. jest niewielka, to wiele organizacji bez tego właśnie wsparcia nie mogłoby działać.

- Z każdym rokiem coraz chętniej je wspieramy. W pierwszym roku, kiedy pojawiła się taka możliwość pomocy, 1 proc. przekazało ok. 80 tys. podatników, rok później już blisko 700 tys., a w ostatnim czasie liczba ta przekroczyła 11 milionów, a przekazana kwota wynosiła ok. 0,5 mld złotych. Warto zauważyć, że przekazanie 1 proc. jest sposobem wpływu podatnika na to, które organizacje powinny się rozwijać - podkreśla ekonomista.