Jak zapowiadaliśmy, po jesiennej fali podwyżek przyjdzie kolej na następne. Już są nowe cenniki np. w PKO BP, WBK czy ING Banku Śląskim.

Kolejne banki zapowiadają wzrost opłat za obsługę kont i kart.

Klienci, złapcie się za portfele!

Konto godne polecenia?
- To efekt niskich stóp procentowych  Narodowego Banku Polskiego i obniżek opłat interchange - komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl. - Banki rekompensują sobie w ten sposób niskie wpływy z odsetek od kredytów i prowizji pobieranych od punktów handlowych za akceptację kart.

Na podwyżki decydują się głównie duże banki. - W mniejszych wciąż znajdziemy tanie lub bezpłatne konta, bo one  nie mogą pozwolić sobie na odpływ klientów - dodaje Boczoń.

W lutym zmieni się zaś cennik m.in. w Banku Zachodnim WBK. Wprowadzi on sztywną miesięczną opłatę w wysokości 7 zł za karty MasterCardOmni i MasterCardPaybackOmni. Za te karty nie pobierał opłat i wydawał je do bezpłatnego Konta Godnego Polecenia (rachunek reklamował amerykański aktor Kevin Spacey).  Posiadacze Konta Godnego Polecenia będą mogli wymienić kartę na Visa Sol, która kosztuje 4 zł. By obniżyć tę opłatę do zero złotych, trzeba będzie dokonać co najmniej 5 transakcji miesięcznie.

Kolejne (po jesiennych) podwyżki szykuje PKO Bank Polski. W pakietach Superkonto  z 29 do 39 zł wzrośnie (od maja) opłata roczna za kartę PKO Ekspres wydaną do Superkonta (umowy zawarte do 13 marca 2011 r.) oraz Superkonta Student. Bank zmieni opłaty w kartach debetowych wydawanych do PKO Kont za Zero, które zostały otwarte przed 1 października 2014 roku. Karta będzie kosztowała 4,90 zł, a żeby uniknąć opłaty, trzeba będzie wydać 200 zł. Taki sam mechanizm zostanie zastosowany w kartach wydawanych do PKO Kont Rodzica. Ponadto bank podniesie opłatę za prowadzenie PKO Konta bez Granic z 15 do 17,90 zł oraz opłaty za srebrne karty kredytowe z 69 do 79 zł i za złote - ze 150 do 195 zł. Podwyżki szykują także CreditAgricole i ING Bank Śląski. Warto przypomnieć, że od stycznia nowe, mniej korzystne dla klientów cenniki obowiązują już w Alior Banku, Banku BPH czy Citi Handlowym.

Większa składka do BFG 
-  Za tak drastyczne podwyżki możemy też podziękować SKOK-om - uważa Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. - Ostatnie upadłości SKOK-ów Wspólnota oraz  Wołomin kosztowały Bankowy Fundusz Gwarancyjny ok. 3 mld zł. To 30 procent zasobów funduszu. Dlatego konieczne było podniesienie składki do BFG, by dalej spełniał swoją funkcję.

Sektor bankowy przerzuca więc część tych kosztów właśnie na klientów. Przy okazji warto również dodać, że za każdy ewentualny ukłon banków w stronę posiadaczy kredytów we frankach, zapłacą  wszyscy   klienci.

Najbardziej po kieszeni dostali stali klienci PKO BP   

W październiku dostali list , do którego była dołączona  aż 24-stronicowa książeczka - "Zmiany w taryfie prowizji i opłat bankowych" - mało  czytelna dla przeciętnych odbiorców.

Najwięcej stracili  stali klienci korzystający ze starych pakietów, m.in. Superkonta. I tak np., jeśli  w miesiącu nie zapłacą kartą za zakupy minimalnie 100 zł, ROR  kosztuje ich 9,9 zł miesięcznie: o złotówkę więcej niż wcześniej. Dodajmy, że jeszcze wielu klientów tego banku, np. emeryci, w ogóle nie używa karty.

W popularnym Koncie za Zero,   zmieniły  się progi zwalniające z opłaty za rachunek i kartę.

Tzw. opłata warunkowa za konto pojawia się, jeżeli klient nie zasili go wpływami na poziomie 1000 zł (było 1500 zł) oraz wyda kartą lub mobilnie co najmniej 100 zł.   Droższe jest  także używanie kart kredytowych.  Opłata  uwarunkowana jest wysokością wydanej kwoty.