Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował w środę dwa projekty ustaw. Pierwszy ogranicza możliwość odbierania dzieci źle sytuowanym rodzinom. Drugi ma uniemożliwić pedofilom krzywdzenie dzieci. Oba trafią do Sejmu we wtorek. W środę o godz. 14.00 podczas wspólnej konferencji prasowej premier Beaty Szydło i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry poznaliśmy kolejne dwa projekty ustaw, nad którymi już we wtorek pochyli się Sejm. Oba dotyczą rodziny, która w expose szefowej rządu była stawiana jako priorytet.


- Rzecz dotyczy odbierania rodzicom dzieci tylko dlatego, że rodzice nie mają wystarczających dochodów, żeby funkcjonować - wyjaśniła Beata Szydło pierwszy projekt. - Sprzeciwialiśmy się temu w kampanii wyborczej i teraz mówimy to samo jako rząd. Dzieci nie mogą być zabierane tylko dlatego, że rodzice są w gorszej sytuacji ekonomicznej - podkreśliła.

Dalej tłumaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który wskazał że kierowanie się sądów przesłanką dotyczącą względów ekonomicznych często prowadzi do kontrowersyjnych wyroków - odbierania dzieci z kochających się rodzin.

- Te dramatyczne historie, które odbijały się głośnym echem, sprawiły że pani premier Beata Szydło zobowiązała się przygotować projekt, by takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości - mówił Ziobro. Dodał, że projekt ustawy ma na celu pomagać, a nie odbierać. Zlikwidować patologię, a nie ją pogłębiać. Sądy mają otrzymać wskazówki, by najpierw używać wszelkich środków, mających na celu pomoc rodzinom w poprawie ich funkcjonowania. - Przekazanie dzieci osobom trzecim będzie ostatecznością - podkreślił minister sprawiedliwości. Jednak dobro dziecka wciąż będzie najważniejsze i jeśli sytuacja będzie dramatyczna, podjęte kroki mają być bezwzględne.

Drugi projekt również dotyczy najmłodszych. Chodzi o ochronę dzieci przed pedofilią. Ustawa ma umożliwić wszelkim instytucjom dostęp do rejestru osób, które zostały skazane za przestępstwa pedofilskie. Natomiast ci, którzy dopuścili się tego przestępstwa w szczególnie drastycznych okolicznościach mają być podani w rejestrze publicznym dostępnym dla wszystkich obywateli. Tego typu działania mają pomóc w ochronie dzieci. - Nie może być tak, że pedofil wychodzi z więzienia, jak to miało miejsce w Grudziądzu, i jeszcze tego samego dnia gwałci 9-letniego chłopca. Trzeba temu przeciwdziałać i robić wszystko, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości - wyjaśniał Ziobro.

Beata Szydło oba projekty ustaw wzięła do rąk i podniosła do góry. Wraz z programem "500 plus" na drugie i każde następne dziecko, mają to być ustawy, które poprawią sytuację polskich rodzin. - To jedno z naszych najważniejszych zadań. Wykonamy w ten sposób kolejny krok, żeby polska rodzina była bezpieczniejsza i szczęśliwsza - powiedziała premier.

Oba projekty ustaw trafią do Sejmu.