Ponad 26 milionów złotych otrzyma fundacja „Lux Veritatis”. Jest to odszkodowanie za cofnięcie dotacji na odwierty geotermalne.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie zaakceptował ugodę między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a fundacją „Lux Veritatis” prowadzoną przez o. Tadeusza Rydzyka. W związku z tym fundacja dostanie 26 mln złotych wraz z odsetkami. Zostaną naliczone, ponieważ ma to być rekompensata za cofnięcie finansowania projektu, poinformował sędzia Mariusz Solka. Wszystko zaczęło się jeszcze w roku 2007.

NFOiGW przyznał wtedy fundacji o. Rydzyka kwotę 27 mln złotych. Pieniądze miały być przeznaczone na poszukiwanie wód geotermalnych. W 2008 r. NFOiGW złożył wypowiedzenie z finansowania, podając za powód szereg nieprawidłowości ze strony fundacji. Mimo cofnięcia dotacji fundacja nie zrezygnowała z poszukiwania wód geotermalnych.

W 2009 r. „Lux Veritatis” wytoczyło NFOiGW proces cywilny. Zażądało wówczas 27 mln zł odszkodowania za cofnięcie decyzji o finansowaniu toruńskich odwiertów. Sprawa przybrała także wymiar polityczny, ponieważ o. Tadeusz Rydzyk jest kojarzony jako zwolennik Prawa i Sprawiedliwości. A właśnie w czasach rządów tej partii, w połowie 2006 r., "Lux Veritatis" złożono wniosek o dofinansowanie odwiertów. Pieniądze przyznano pod sam koniec rządów PiS, co wywołało oburzenie ze strony przeciwników politycznych. Twierdzili, że prace nad przyznaniem kwoty celowo przyspieszono, żeby zdążyć przed końcem kadencji. Dofinansowanie cofnięto zaś w połowie 2008 r., gdy w Polsce rządziła już koalicja PO-PSL.