W Jaworznie powstaje nowy blok energetyczny. Premier Beata Szydło zapewniała tam wczoraj, że to także inwestycja w przemysł górniczy.

Postępują prace na budowie wielkiego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. Olbrzym o mocy 900 MW powstaje już od września 2014 roku. Do tej pory większość robót odbywała się pod ziemią. Na powierzchni widać już jednak dwa wysokie pylony z klatkami schodowymi i podstawę konstrukcji wielkiej chłodni energetycznej (której wygląd przypomina na razie Stadion Śląski). Właśnie z powodu budowy bloku energetycznego do Jaworzna przyjechała wczoraj premier Beata Szydło. Chciała porozmawiać z prezesem Tauron Polska Energia o przyszłości tej energetycznej inwestycji.

Na jakim etapie jest inwestycja? Jak informuje Waldemar Ostrowski, zastępca dyrektora ds. technicznych Departamentu Realizacji Inwestycji Tauron Wytwarzanie, obecnie główny budynek bloku, gdzie znajdą się maszynownia, kotłownia i nawa elektryczna, jest posadowiony na około tysiącu palach. Każdy z nich ma od 25 do 30 metrów głębokości. Fundamenty kotłowni mają grubość około 4 metrów.

- Jesteśmy na etapie wychodzenia na poziom „0” - podkreśla Ostrowski. - Przygotowywane są cokoły fundamentowe - dodaje. Między wspomnianymi dwoma pylonami (każdy z nich ma 138 metrów wysokości) znajdzie się konstrukcja nośna kotła. Na razie trwają prace w środku obu „wież”.

- Z kolei stawianie wysokiej na 180 metrów chłodni kominowej, która będzie o jedną trzecią wyższa od samych pylonów, znajduje się na początkowym etapie. Jej średnica liczy 145 metrów. Powierzchnia tego obiektu jest więc tak duża, że zmieściłoby się na niej pełne boisko piłkarskie - zaznacza dalej wicedyrektor ds. technicznych. - Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku zakończymy budowę powłoki chłodni - dodaje.

Poza właściwym placem budowy trwa m.in. produkcja kotła, elementów ciśnieniowych i konstrukcji nośnej.

Głównym wykonawcą bloku energetycznego w Jaworznie jest firma Rafako. Obiekt powstaje między dwiema elektrowniami Tauron Wytwarzanie, tzw. dwójką i trójką, i dostarczy prąd 2,5 mln Polaków. Ma powstać do 2019 roku. Będzie zasilany m.in. przez węgiel z trzech należących do koncernu kopalni - ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Janina w Libiążu i Nowe Brzeszcze.

- Wykorzystana technologia zapewni roczne zapotrzebowanie na węgiel w wysokości od 2 do 3 mln ton rocznie przez ok. 30 lat, a to gwarancja pracy dla kopalni Grupy Tauron - zaznaczył Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

- Dla polskiej energetyki węgiel długo jeszcze będzie podstawą. Tutaj na Śląsku górnictwo i energetyka muszą iść w parze, tak by zapewnić rozwój gospodarki - powiedziała wczoraj w Jaworznie premier Beata Szydło. Jak twierdzi, inwestycja w Jaworznie jest tego dowodem.