Prawie 20-hektarowy teren po KWK Powstańców Śląskich czeka na inwestorów w Bytomiu. Miasto oddało do użytku bytomską część w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji: sieć elektryczną, wodociągową, kanalizację deszczową, sanitarną, teletechniczną, (istniejący gazociąg i sieć cieplna zostały przebudowane). Teren jest oświetlony. Wybudowano też drogę zbiorczą, drogi dojazdowe wraz z chodnikami, drogami rowerowymi i miejscami parkingowymi.

Inwestycja kosztowała ponad 21 milionów zł. 5,5 mln zapewniło miasto, a reszta – 15, 7 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2007-2013. 


- To miejsce ma sporo atutów - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. - Jest bardzo dobrze skomunikowane, blisko do obwodnicy i autostrady oraz DK 11. Przyznaje, że przed oficjalnym otwarciem, w miniony piątek był tu już z dwoma zainteresowanymi inwestorami. Podobno byli pod bardzo pozytywnym wrażeniem.

Zgodnie z Ustawą o strefach ekonomicznych, na terenach w KSSE można prowadzić działalność produkcyjną, logistyczną i związaną z nowymi technologiami. Ulgi podatkowe w Specjalnych Strefach Ekonomicznych będą obowiązywały przez najbliższych 10 lat (do 2026 roku). - Będziemy otwarci na wszelkie propozycje, aczkolwiek nie ukrywam, że liczymy na zakłady produkcyjne, bo to wiąże się z większą liczbą miejsc pracy - mówi prezydent Bartyla.

Magdalena Nowacka-Goik