Według Biblii, świat powstał w sześć dni, a siódmego Bóg odpoczął. Dziś „bogowie” wirtualu nie mają minuty na luz ani pewności, że coś stworzą.

Cyberprzestrzeń przypomina globalną prerię, na której dopiero zaczyna się ustanawiać rządy prawa, a gdzie nadal czai się niebezpieczeństwo - tak ocenia wirtualny świat biznesu Blaise Misztal, twórca gry wojennej Cyber ShockWave. I dosadniej: „Ten biznes jest jak siatka na motyle - chwyta dorodne okazy, ale pozwala, by co sekundę »wymykały« się pieniądze oraz stabilność emocjonalna”. A jednak w cyberprzestrzeni biznes się kręci - są tacy, którzy handlują, i ci, którzy budują dla nich „targowiska”, jedni stawiają na fair play, inni na hazard, są oszuści i fachowcy, którzy przed nimi chronią... Wszyscy, jeżeli się uda, mogą zarobić fortunę! Nie mogą tylko zamknąć jej na klucz, bo nawet „sejfu” nie ma...

ORGANIZM BILIONÓW GŁODNYCH KASY

Potężny organizm gospodarczy, przez który co roku przepływają biliony dolarów, puchnie jak wielki balon, a każdy z nas jest prawdopodobnie jednym z ponad miliarda ludzi na świecie i jednym z 15 milionów Polaków, którzy nie wyobrażają sobie życia poza tym organizmem. - Nie wyobrażają sobie też, że to organizm wielu zawiedzionych, wierząc, że tylko pozytywnie „zakręconych” - mówi dr Mirosław Giza, psycholog i psychoterapeuta jungowski, dodając: „Jeśli więc żyjemy w wirtualu, a chleb powszedni jemy w realu, z plajty wyjdziemy psychicznie poobijani, ale realnie głodni”. I co wtedy - pomoc społeczna czy psychiatra? - I to, i to - radzi dr Giza.

MAMY MÓZG, WYSTARCZY GO UŻYWAĆ!

Spokojnie, a nawet z nadzieją patrzy na rozwój biznesowej cyberprzestrzeni Magdalena Ciuraszkiewicz, certyfikowany coach ICC (International Coaching Community). - Tak to już jest, że budowanie i kreowanie zawsze było koniecznym elementem rozwoju - podkreśla. - Coraz więcej psychologów, próbując wyjaśnić fenomen cyberprzestrzeni, powraca do koncepcji magicznego myślenia, o której ponad sto lat temu pisali szwajcarski psycholog dziecięcy Jean Piaget i Sigmund Freud - dodaje Magdalena Ciuraszkiewicz, przypominając, że kiedy tworzyli swoją koncepcję, telegraf, radio i telefon były największymi zdobyczami w ludzkiej komunikacji. Jaki z tego wniosek? - Ich koncepcja pokazuje, jak komputerowa technologia może stać się katalizatorem dla fantazyjnej mocy, czyli motywem rozwoju - uważa Magdalena Ciuraszkiewicz. Wątpliwości ma jednak psycholog kliniczny Elżbieta Muszyńska: „Mamy mózg, żeby go używać, problem w tym, że cyberprzestrzeń nieźle miesza w naszych mózgach”. - Jednym zacierają się różnice, inni ją piętnują - zgadza się z tym dr Giza podając przykład: - Szef Amazona, Jeff Bezos, od stycznia powiększył majątek o blisko 30 mld dol. Byłoby z czego zasypywać dziurę budżetową niejednego kraju. Oczywiście, pieniądze nie znajdują się w portfelu Bezosa. Nie jest tak, że Amerykanin ma skarbiec, gdzie „dorzucił” kilkadziesiąt miliardów dolarów w złocie. Te wirtualne wyceny wielu irytują - mają realne płace i jeśli próbują „dorobić się” ulegając reklamom: „Ja klikam, kasa płynie”, a tak się nie dzieje, to od frustracji krok do depresji - ostrzega Giza. Cyberprzestrzeń wzmacnia bowiem magiczne myślenie. Dziś technologia nie kojarzy się z greckim „techne”, czyli sztuką, lecz z zarabianiem i sukcesem.

A MOŻE SĄ TAM PROMETEUSZE?

Robert Tymynski, amerykański psychoanalityk specjalizujący się w terapii technologicznych uzależnień, uważa, że psychika cyberfanów podobna jest do szwajcarskiego sera. Ma pewną konsystencję, ale i ogromne dziury, braki powodujące, że w sytuacjach trudnych dokonują acting-outu w wyimaginowany świat cyberprzestrzeni. Brak umiejętności artykułowania emocji to ucieczka. A może jednak kreatywność? Zwolennicy tej tezy powołują się na mit o Prometeuszu - buntowniku i kreatywnym twórcy, który obalił skamieniały establishment, by mogło pojawić się coś nowego. Obalajcie! Wiedząc tylko, że „nurkowanie” w cyberprzestrzeni wymaga mocnego oparcia stóp na ziemi.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"