W Gołonogu powstanie nowy pawilon handlowy. Dysponująca terenem u zbiegu ulic Tysiąclecia i 11 Listopada sosnowiecka spółka Quantum Group spełniła ponoć wszystkie prawne wymogi i będzie mogła zrealizować swoją inwstycję. Miasto nie zezwoli jednak na wycinkę tak dużej liczby drzew, jak to planował inwestor.

Kilka dni temu, w Gołonogu przy skrzyżowaniu ulic Tysiąclecia i 11 Listopada pojawił się niebieski parkan, którym została wygrodzona prywatna działka. Postawiła go właśnie spółka Quantum Group, która jest właścicielem tego terenu i planuje zbudować w tym miejscu pawilon handlowy.

Planowany budynek będzie miał 5 metrów wysokości, około 700 metrów kwadratowych powierzchni i powstanie pod liniami wysokiego napięcia. Wykończony zostanie tynkiem z okładziną kamienną, pokryty będzie blachodachówką, a wokół niego pojawi się nowy chodnik, nowy wjazd na parking i 20 nowych miejsc postojowych.

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, kiedy w przestrzeni publicznej pojawiają się nowe obiekty, a zwłaszcza wkraczające w tereny zieleni, pojawiają się obawy mieszkańców i pytania, czy taki obiekt musi tutaj powstać?

- Teren, o którym mówimy jest terenem prywatnym, a planowane przez inwestora przedsięwzięcie zgodne jest z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Inwestor spełnił też wszelkie przewidziane prawem warunki, dlatego nie było formalnej możliwości nie wydania mu pozwolenia na budowę – mówi Illa Marek, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Tym, co budzi największe obawy wśród mieszkańców, jest planowana wycinka drzew, które znajdują się na prywatnej działce i będą kolidować z budową.

- Spółka Quantum złożyła wniosek o wycinkę 44 drzew, wśród których znajdują się 24 wiśnie, 13 akacji, dwie wierzby, dwie lipy, dwie topole i jeden orzech. Obecnie prowadzimy postępowanie dotyczące pozwolenia na wycinkę, które określi warunki wycinki oraz liczbę drzew, które spółka będzie musiała posadzić na terenie Dąbrowy Górniczej w ramach nasadzeń zastępczych. Na pewno nie będzie ich mniej niż te, które spółka planuje wyciąć – mówi Małgorzata Wnuk z Wydziału Ekologii i Rolnictwa.

Część drzew jednak pozostanie na swoim miejscu. Zgodnie z projektem, który inwestor złożył w Wydziale Urbanistyki i Architektury, drzewa znajdujące się w pasie zieleni wzdłuż ul. 11 Listopada, w tym te najstarsze i najbardziej okazałe, nie zostaną wycięte.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"