Łącznie długi posłów przekraczają 122,5 mln zł - podaje portal Money.pl. Ma je zdecydowana większość, bo 290 na 460 parlamentarzystów. Średnio na posła wychodzi ponad 422,6 tys. zł. Jednak największe przekraczają 9 mln zł.

Ich zobowiązania znacznie urosły, ale z drugiej strony są ponad pięciokrotnie niższe, niż dług zadeklarowany w oświadczeniach majątek parlamentarzystów, który przekracza 638 mln zł. Ranking najbogatszych i najbiedniejszych posłów znajdziesz tutaj. Wśród długów, które przekraczają 122,5 mln zł, najwięcej jest zobowiązań w złotych - blisko 78,5 mln. Ponad 28 mln zł warte są te we frankach szwajcarskich, a w euro - ponad 6,6 mln zł.

Najprawdopodobniej długi posłów urosły głównie z powodu znacznego umocnienia się franka szwajcarskiego. Mimo że nominalnie kredyty stopniały, to jednak ich wartość w złotym znacznie urosła. Jak ustalił portal Money.pl, wśród 460 posłów mamy aż 131 frankowiczów.

Co ciekawe, w grupie 10 najbardziej zadłużonych polityków, zasiadających w ławach na Wiejskiej, jest połowa tych, którzy znaleźli się w dziesiątce najbogatszych. Jak się okazuje, zobowiązania idą bardzo często w parze z majątkiem. Warto też zaznaczyć, że suma długów tej dziesiątki sięga 47 mln zł, czyli blisko 40 proc. wierzytelności wszystkich posłów.
Dziesięcioro najbardziej zadłużonych posłów

posłanki i posłowie
partia
zobowiązania ogółem

1. Janusz Palikot
TR
9 686 000 zł

2. Dorota Arciszewska-Mielewczyk
PiS
9 000 000 zł*

3. Andrzej Gut-Mostowy
PO
7 500 000 zł

4. Mirosław Koźlakiewicz
PO
6 272 000 zł

5. Roman Kotliński
niezależny
2 800 000 zł

6. Helena Szymiec-Raczyńska
PSL
2 624 900 zł

7. Cezary Kucharski
PO
2 607 500 zł

8. Beata Bublewicz
PO
2 527 350 zł

9. Norbert Wojnarowski
PO
2 187 400 zł

10. Jan Vincent-Rostowski
PO
1 757 205 zł

Źródło Money.pl na podstawie oświadczeń majątkowych posłów.
* ponad 90 proc. to zobowiązania odziedziczone po mężu

Prym wśród zadłużonych wiodą Janusz Palikot i Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Pierwszy w rankingu - lider Twojego Ruchu - jeszcze kilka lat temu był najbogatszy spośród polskich polityków. Jego zobowiązania sięgają teraz blisko 9,7 mln zł i w ciągu roku wzrosły o blisko milion. Jeżeli ujawnił całą prawdę w oświadczeniu majątkowym (dwa lata temu zapomniał o samolocie), można powiedzieć, że Janusz Palikot jest bankrutem. Majątek szefa Ruchu Palikota jest mniejszy od deklarowanych zobowiązań o ponad 4,6 mln zł.

Zobowiązania posłanki PiS Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk sięgają 9 mln zł. Są to głównie długi wobec SKOK Stefczyka i Izby Celnej w Toruniu. Po tragicznej śmierci Krzysztofa Mielewczyka - zginął w katastrofie śmigłowca we wrześniu 2013 r. - posłanka przejęła nie tylko posiadłość w Borczu i hotele w Toruniu, ale także gigantyczne długi. Okazało się też, że część interesów kaszubskiego biznesmena została przeniesiona do raju podatkowego na Cypr, do których - jak twierdzi posłanka - nie ma teraz żadnych praw.

Kolejnym posłem w rankingu jest jednocześnie najbogatszy poseł - Andrzej Gut-Mostowy, restaurator i hotelarz z Zakopanego. Poseł PO - jeżeli chodzi o nagromadzone bogactwa - zdetronizował Mirosława Koźlakiewicza, posiadacza ferm i zakładów drobiowych.Okazuje się, że w ciągu roku poseł z Podhala powiększył swój majątek o ponad dwa miliony złotych do grubo ponad 36 mln zł. W tym czasie majątek "króla drobiu" nieznacznie się skurczył. Zobowiązania najbogatszego górala sięgają 7,5 mln zł, a cały ten dług to kredyt zaciągnięty na zakup kamienicy.