W tym roku rozpocznie się budowa nowej galerii handlowej w Katowicach. Inwestor ,firma Echo Investment, podtrzymuje zapowiedzi sprzed ponad pół roku i zapewnia, że założenia inwestycji są nadal aktualne, a to oznacza, że na południu stolicy aglomeracji powstanie galeria z 42 tysiącami metrów kw. powierzchni handlowej, 130 sklepami i ok. 1600 miejscami parkingowymi.


- Jesteśmy w trakcie przygotowywania projektu budowlanego. Wniosek o pozwolenie na budowę planujemy złożyć w drugim kwartale tego roku. Start budowy planowany jest zaraz po uzyskaniu pozwolenia - wyjaśnia Wojciech Gepner, rzecznik prasowy Echo Investment.

Nad projektem budowlanym pracują architekci z pracowni MOFO, równolegle  trwa komercjalizacja obiektu, czyli jak wyjaśnia Gepner „zaawansowane rozmowy z przyszłym najemcami”.

Galeria Echo ma powstać w południowej części Katowic, w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki (to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta, trasa, którą przejeżdża nawet 15 tys.

samochodów na godzinę) i Kolejowej. Zajmie działkę o powierzchni 54 tys. m kw., zaś wewnątrz będą 42 tys. m kw. Powierzchni handlowej i rozrywkowej. Wszystko to na trzech poziomach. Oprócz sklepów i punktów usługowych najbardziej znanych sieci i supermarketu, w galerii będzie także 7-salowe kino, klub bilardowy, strefa zabaw dla dzieci, korty do squasha i badmintona, restauracje z tarasami, a także centrum medyczne. Całość, jak zapowiada inwestor, uzupełni przestronny plac zewnętrzny z miejscami do odpoczynku, skate parkiem, a zimą z lodowiskiem. 

Powstanie galerii ma być jednym z elementów budowy Subcentrum Południe na terenach poprzemysłowych w rejonie ulic Kolejowej, Rzepakowej i Kościuszki na granicy katowickich dzielnic: Brynowa, Ochojca i  Piotrowic. 

Poza galerią handlową kolejnymi elementami Subcentrum mają być planowane, i wpisane w przyjęty plan zagospodarowania, centrum przesiadkowe przy pętli w Brynowie, nowa linia tramwajowa biegnąca od  pętli na południe, a także nowy układ drogowy.  Ten ostatni zakłada przebudowę skrzyżowania ulic Kościuszki-Kolejowa-Jankego, które ma stać się dwupoziomowym węzłem z rondem, a także m.in. połączenie wschodnich i zachodnich terenów ulicy Kościuszki (w rejonie skrzyżowania z Kolejową) kładką pieszo - rowerową. 

Galeria Echo będzie trzecią, po Silesia City Center oraz Galerii Katowickiej, galerią handlową w Katowicach. Natomiast pierwszego takiego obiektu doczekają się Mysłowice, gdzie lada moment rozpocznie się budowa Quick Parku. Inwestor, firma Real2B wyłoniła już generalnego wykonawcę inwestycji - Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego.  Jak zapowiadają jej przedstawiciele w czwartek, 14 stycznia, przekaże budowniczym plac budowy. 

Mysłowickie centrum handlowe u zbiegu ul. Katowickiej i Obrzeżnej Północnej będzie znacznie mniejsze niż galeria w Katowicach, bo powierzchni całkowitej 16 tys. m kw., zaś handlowej - 14 tys. m kw. Pomieści market spożywczy i łącznie 60 sklepów i punktów gastronomicznych, a także kino oraz parking dla 400 aut. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, prace budowlane mają się zakończyć po dziesięciu miesiącach od rozpoczęcia inwestycji, zaś otwarcie galerii zaplanowano na IV kwartał 2016 r. Budowa Quick Park oszacowana jest na 100 mln zł. 

Justyna Przybytek