W Katowicach rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W ciągu najbliższych trzech dni blisko 10 tys. uczestników weźmie udział w ponad 100 debatach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych.

- Te liczby i fakty przekonują, że publiczna debata o przyszłości europejskiej gospodarki, która odbywa się tu, w Katowicach, realizuje ważne potrzeby i ma głęboki sens. Od pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiamy o tym, co jest w Europie naszą siłą, o rynku, o potrzebie integracji i solidarności. Mówimy też wprost o barierach i słabościach UE, po to aby je pokonać i usuwać - mówił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator EKG. 

Sesję otworzył także Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego

- Witamy na Śląsku, regionie kreatywnym, innowacyjnym, regionie nowych technologii.

Regionie, gdzie najważniejszym kapitałem są mieszkańcy tego województwa. Kongres zapewne będzie przebiegł wokół Planu Morawieckiego. Na Śląsku mamy kilka blizn okresu poindustrialnego: walka ze smogiem, zanieczyszczenie powietrza i wciąż nierozwiązane do końca problemy górnictwa. Z tymi problemami region, bez wsparcia rządu - nie da sobie sam rady - mówił marszałek. 

Z kolei Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski podkreślał, że katowicki EKG już na stałe wpisał się w kalendarz europejskich i światowych wydarzeń gospodarczych. 


- Życzę państwu, aby ta debata była jak najbardziej merytoryczna, aby owoce z tej debaty mogły przyczynić się do jak najlepszego rozwoju naszego państwa - mówił z kolei wojewoda. 

Podczas otwarcia pierwszej sesji tegorocznej edycji EKG przemówiła również premier Beata Szydło. W swoim wystąpieniu zaznaczała, że Śląsk od zawsze kojarzył się i będzie kojarzył z gospodarką, bo tutaj od zawsze panował dobry klimat dla jej rozwoju. 

- Dzisiaj musimy myśleć o tym, co zrobić, aby ten region, który przez wiele lat był eksploatowany - był zabezpieczany, aby pomóc Śląskowi, tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna, żeby dać impuls do rozwoju Śląska. Jeśli Śląsk będzie silny gospodarczo, to będzie rozwijało się gospodarczo Polska - mówiła pani premier Beata Szydło.

Beata Szydło zapewniała, że to jeden z ważnych punktów rządowej polityki. Premier wspominała m.in. o przygotowywanej ustawie metropolitalnej oraz o powołaniu Polskiej Grupy Górniczej. 


- To jest nie tylko droga do utrzymania węgla kamiennego w Polsce, ale przekształcenia go w nowoczesny przemysł - mówiła pani premier Szydło.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA 

INAUGURACJA EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO

Kamila Rożnowska