Dwie osoby usłyszały zarzuty w śledztwie, którego jeden z wątków dotyczy zakupu certyfikatów inwestycyjnych przez GPW w jednym z Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych. Śledztwo toczy się w Katowicach. Piotr M., były członek Zarządu GPW S.A, i Maciej J. usłyszeli zarzut niegospodarności.

10 kwietnia tego roku Piotr M. (były członek Zarządu GPW S.A.) usłyszał zarzut karalnej niegospodarności.

- Zarzut jest związany z nabyciem w maju 2012 roku przez GPW S.A. certyfikatów inwestycyjnych jednego z Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych i wyrządzenia w związku z tą transakcją, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, szkody w kwocie 15 mln złotych w mieniu spółki GPW S.A. - przekazała prokurator Marta Zawada - Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Jeszcze wcześniej, bowiem 22 marca taki sam zarzut usłyszał Maciej J. - to osoba zarządzająca Zamkniętym Funduszem Inwestycyjnym.

- Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Prokurator zastosował wobec każdego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 75 tys. złotych - poinformowała prokurator Marta Zawada - Dybek.

Śledztwo w sprawie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. prowadzone jest od początku 2014 roku i zostało wszczęte w sprawie nieprawidłowości w spółkach GPW S.A. i GPW Dystrybucja sp. z o.o. (chodzi o inwestycje środków pieniężnych). W tej chwili postępowanie przygotowawcze prowadzone jest w kilkunastu wątkach.

17 osobom przedstawiono już zarzuty karalnej niegospodarności, prania brudnych pieniędzy, posługiwania się nieprawdziwymi dokumentami, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz zarzuty korupcyjne.

Były członek Zarządu GPW S.A. Jarosław K. podejrzany jest o żądanie łapówki w wysokości 500 tysięcy złotych, a następnie przyjęcie 250 tysięcy złotych w zamian za doprowadzenie do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego z przeznaczeniem na działalność jednej z warszawskich spółek i działanie na szkodę zarządzanej przez niego spółki (wyrządzenie szkody w kwocie 15 milionów złotych).