W pierwszej w kraju niskoemisyjnej strefie ekonomicznej, jaka znajduje się w Jasienicy (powiat bielski), rozpoczęła się budowa pierwszego zakładu. Prace przygotowawcze pod budowę hali fabrycznej prowadzi firma CMB ze Śląska. CMB jako pierwsza firma zdecydowała się na kupno działki w Strefie Niskoemisyjnej. Jeszcze w dniu otwarcia, 1 czerwca tego roku, odbył się przetarg, który wygrała CMB, oferując ok. 3,2 mln zł za działkę o pow. 2,5 hektara. Po notarialnym dokonaniu sprzedaży, firma rozpoczęła przygotowanie placu budowy.

 – Jesteśmy na ostatnim etapie załatwiania formalności, które pozwolą nam uzyskać pozwolenie na budowę i ruszyć z pracami budowlanymi – wyjaśnia Arkadiusz Sonik z CMB. Hala o powierzchni 9 tys. mkw. ma być gotowa jeszcze w pierwszym półroczu, po jej wykończeniu w maju zostanie oddana do użytku.

Wprowadzi się do niej firma Conteyor Poland, światowy lider w produkcji opakowań wielokrotnego użytku dla branży automotiv. Większą część zajmie przede wszystkim szwalnia. Firma chce się rozwijać, w dotychczasowym miejscu nie ma już możliwości na powiększenie zakładu.

– Od dwóch lat szukaliśmy dla nich nowej lokalizacji. Tylko strefa ekonomiczna w Jasienicy spełniała warunki – wyjaśnia Sonik.  
W nowej fabryce na dwie zmiany będzie pracować ok. 250 osób, firma jednak planuje dalszą rozbudowę zakładu, do ok. 14 tys. mkw. powierzchni.

W gminie nie kryją satysfakcji. -  Cieszymy się, że w pięć miesięcy po oddaniu do użytku naszej niskoemisyjnej strefy ekonomicznej, rozpocznie się budowa pierwszej fabryki, a zarazem działalność przemysłowa. Dzięki temu wielu ludzi znajdzie pracę, a do gminnej kasy wpłyną podatki – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.