Jeżdżą do nas, ale nas nie szanują. Tak Katowice prezentują się w najnowszym rankingu reputacji miast 2017. Katowice wciąż są w ogonie listy. W rankingu generalnym jesteśmy na miejscu 11. z 66 punktami. Ten wynik z pewnością nikogo nie w Katowicach nie satysfakcjonuje.

Ranking Reputacji Miast 2017

Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań to miasta wojewódzkie o najwyższej reputacji. Tak wynika z rankingu reputacji miast wojewódzkich Premium Brand 2017.

Najczęściej odwiedzanym i rekomendowanym przez Polaków miastem w ostatnim roku była Warszawa, na kolejnych pozycjach uplasowały się Gdańsk i Kraków.

Zrealizowane po raz drugi w Polsce, badanie reputacji miast wojewódzkich wskazało ośrodki cieszące się najlepszą reputacją wśród Polaków.

W rankingu prym wiedzie Kraków (73 pkt.), drugą pozycję ex aequo zajmują Gdańsk (72 pkt.) i Wrocław (72 pkt.). Miasto stołeczne Warszawa uplasowało się na piątym miejscu (68 pkt.), za Poznaniem (71 pkt.) i Szczecinem (69 pkt.).

Kraków na lidera awansował z czwartej pozycji względem rankingu generalnego reputacji miast wojewódzkich z 2016 r. Gdańsk utrzymał swoją drugą lokatę, natomiast Wrocław spadł o jedno miejsce. W pierwszej edycji rankingu czołową piątkę miast wojewódzkich o najwyższej reputacji tworzyły Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków i Warszawa.

A Katowice? Cóż, wciąż jesteśmy w ogonie. W rankingu generalnym jesteśmy na miejscu 11. z 66 punktami. Ale na miejscu 11. ex aequo jest pięć miast: także Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów i Lublin. Za nami są jedynie Opole, Białystok i Kielce. A przed nami, prócz miast z czołówki, również Zielona Góra czy Szczecin! W zeszłym roku w tym rankingu Katowice były na drugim miejscu od końca ex aequo z Białymstokiem i Łodzią. W tym roku dostaliśmy 3 punkty więcej, ale na skok o kilka miejsc było to za mało.
Zobacz galerię
Na pociechę: jeśli chodzi o odpowiedzi na pytanie, które z miast odwiedziłeś choć raz w ostatnich 12 miesiącach, Katowice są na miejscu 4., po Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Za nami są m.in. Wrocław czy Toruń. Zatem przybysze z Polski często u nas goszczą.

Za to z rekomendacją jest już gorzej. Na pytanie, które miasto poleciłbyś do odwiedzenia, 5 proc. respondentów, odpowiedziało, że Katowice. Tym samym są na miejscu 9.

Respondenci oceniali poziom zaufania do danego miasta, możliwość polecenia go znajomym, towarzyszącą mu atmosferę medialną, zaangażowanie społeczne oraz warunki pracy w danym mieście.

Respondenci oceniali miasta wojewódzkie w 5 kluczowych wymiarach, czyli:

  1. Zaufanie do miasta (To miasto, na którym można polegać)
  2. Referencja (To miasto, które można polecić znajomym)
  3. Atmosfera medialna (O tym mieście mówi się źle w mediach)
  4. Zaangażowanie społeczne (To miasto w swoich działaniach bierze pod uwagę dobro społeczeństwa)
  5. Miasto jako pracodawca (To miasto kojarzy mi się z dobrymi warunkami pracy)

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia: