195 mln złotych nakładów inwestycyjnych i 340 nowych miejsc pracy w największej polskiej specjalnej strefie ekonomicznej. W minionych dniach Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) udzieliła trzech nowych zezwoleń na prowadzenie działalności. Realizację projektów inwestycyjnych rozpoczynają przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej i budowlanej – w Dąbrowie Górniczej, Żorach oraz Zabrzu.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. udzieliła kolejnych zezwoleń. W sumie inwestycje, które się tam rozpoczną będą warte około 190 milionów złotych.

– Udzielone zezwolenia to potwierdzenie, że konsekwentnie realizujemy ambitny plan, jaki założyliśmy na dwudziestolecie naszej działalności. Jestem przekonany, że wynik którym zamkniemy pierwsze półrocze potwierdzi, że znajdujemy się na dobrej drodze do osiągnięcia założeń, które przyjęliśmy na początku roku – mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
 
Dąbrowa Górnicza: Brembo się rozwija
W Dąbrowie Górniczej firma Brembo zrealizuje inwestycję o wartości 160 mln złotych, dzięki której powstanie 35 nowych miejsc pracy.

Będzie to kolejny projekt inwestycyjny przedsiębiorstwa na terenach KSSE, który zgodnie  z przyjętymi założeniami zostanie zakończony w 2019 roku. Globalny lider w projektowaniu, rozwijaniu i produkcji systemów hamulcowych jest obecny na terenach Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej od 2003 roku, gdzie oprócz zakładu produkcyjnego funkcjonuje również dział badawczo–rozwojowy. Wartość inwestycji zrealizowanych dotychczas przez Brembo w Dąbrowie Górniczej to ponad 700 mln złotych, a aktualne zatrudnienie przekracza 1100 osób.  
 
Żory: 300 nowych miejsc pracy
Kolejnym projektem inwestycyjnym realizowanym przez przedstawiciela branży motoryzacyjnej będzie produkujący elementy siedzeń samochodowych – zagłówki, mechanizmy regulacyjne zagłówków oraz podłokietniki – zakład spółki Shelf31 w Żorach. Deklarowana wartość inwestycji koreańskiego przedsiębiorstwa to 25 mln złotych i będzie się ona wiązać z utworzeniem co najmniej 300 nowych miejsc pracy. Firma planuje uruchomić swój nowy zakład produkcyjny do końca przyszłego roku.
 
Zabrze: Zainwestują 10 mln zł
Realizację swojego projektu inwestycyjnego w Katowickiej Strefie rozpocznie również PGB Polska, belgijski producent nylonowych zamocowań wykorzystywanych przy ociepleniach budynków. Firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zakupi zlokalizowaną w Zabrzu działkę o powierzchni ponad 2,6 ha, na której zainwestuje 10 mln zł  i utworzy pięć nowych etatów. Zgodnie z założeniami inwestora rozpoczęcie działalności nastąpi najpóźniej w 2019 roku.  
 
W czterech pierwszych miesiącach 2016 roku KSSE S.A. pozyskała inwestycje o wartości przekraczającej 320 mln złotych, które pozwolą stworzyć ponad 400 etatów. Plan na jubileuszowy, dwudziesty rok działalności największej polskiej specjalnej strefy ekonomicznej zakłada pozyskanie inwestycji wartych co najmniej 1 mld złotych i związanych  z utworzeniem nawet 1500 nowych miejsc pracy.
 
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych Specjalnych Stref Ekonomicznych na świecie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tysiącom osób.
 
KSSE S.A. zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.