Dzisiaj w obecności premier Beaty Szydło ma zostać podpisana umowa, powołującą Polską Grupę Górniczą, czyli nową Kompanię Węglową. Polska Grupa Górnicza staje się faktem. A precyzyjnie: stanie się faktem, ponieważ dzisiaj o godz. 14 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ma zostać podpisana umowa powołująca tę spółkę z dniem 1 maja. Wszystko odbędzie się w obecności premier Beaty Szydło.

Podpisy pod dokumentami złoży dzisiaj zarząd Kompanii Węglowej, której kopalnie i zakłady mają zostać uratowane dzięki tej transakcji, zarząd Polskiej Grupy Górniczej, bowiem spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w lutym zeszłego roku, inwestorzy, czyli przedstawiciele trzech spółek energetycznych (Energii, PGE oraz PGNiG Termika), które zdecydowały się wejść w ten biznes i łącznie wnieść do PGG ok.

1,5 mld zł, związki zawodowe oraz bankowcy, którzy po negocjacjach z rządem zdecydowali się odroczyć na kilka najbliższych lat spłatę długów Kompanii (a te - tylko wobec instytucji finansowych - wynoszą ponad 1,7 mld zł).

O tym, że PGG musi rozpocząć działalność od 1 maja mówiło się od końca stycznia. Nie raz Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii, podkreślał, że to ostatni z możliwych terminów dla bezpieczeństwa płynności finansowej KW. Podczas gorących negocjacji dotyczących ustalenia zapisów porozumienia ws. średnich, miesięcznych wynagrodzeń, w liście do górników napisał, że jeśli PGG nie powstanie, to zagrożona jest wypłata majowych pensji.

Dodajmy, że podpisanie umów, to nie jedyne wydarzenie związane z powołaniem PGG. Jeszcze tylko do dzisiaj, do godz. 15 wszyscy zainteresowani objęciem jednego z pięciu stanowisk w zarządzie nowej spółki (prezesa lub jednego z czterech wiceprezesów) mają czas na złożenie swoich dokumentów aplikacyjnych. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Węglokoksu, przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach. Otwarcie kopert ma nastąpić jutro rano, a po południu mają rozpocząć się pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. Zaplanowano je również na czwartek i piątek, ale jeśli będzie taka potrzeba - odbędą się również w kolejnych dniach.

Przypomnijmy, że na PGG czekamy dokładnie od 209 dni, bo zgodnie z zapisami porozumienia z 17.01.2015 r. nowa spółka miała rozpocząć działalność najpóźniej do 30.09.2015r. Mimo kilku terminów, które pojawiały się po drodze - nie udało się jej powołać do tego czasu. Po objęciu władzy przez PiS mówiło się, że spółka powstanie do końca pierwszego kwartału.