W sobotę, 10 października, o godzinie 12.00 rozpoczęło się spotkanie kandydatów startujących z czołowych miejsc na listach Platformy Obywatelskiej do Sejmu i Senatu na Placu Wyzwolenia w otoczeniu zabytkowego Nikiszowca w Katowicach. Niewielkie zainteresowanie było znamienne. Ale mimo to przejdzie do historii. Tomasz Tomczykiewicz, lider śląskiej Platformy Obywatelskiej opowiedział się pierwszy raz tak wyraźnie za prywatyzacją górnictwa.

Po kolei ośmiu kandydatów Platformy Obywatelskiej przedstawiał i Andrzej Zydorowicz. Wśród kandydatów byli: przewodniczący Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej RP Tomasz Tomczykiewicz kandydat do Sejmu z okręgu nr 31 w Katowicach, Andrzej Misiołek kandydat do Senatu z okręgu nr 80 oraz Leszek Piechota, a także kandydaci z pierwszych miejsc na listach do Sejmu RP w województwie śląskim, Mirosława Nykiel, Izabela Leszczyna, Borys Budka, Gabriela Lenartowicz oraz Beata Małecka-Libera. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału Marian Zembala.


- Będę się zajmowała, przedsiębiorczości, energetyką i sprawami europejskimi. Chcę, aby w Polsce było więcej miejsc pracy, sprawy unijne też są ważne – zapowiada  Mirosława Nykiel.

Z kolei Tomasz Tomczykiewicz odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące górnictwa i mówił o koniecznych zmianach na kopalniach.


- Jestem przekonany, że górnictwo wymaga głębokich napraw i zmian, bo bez tych zmian i bez współpracy ze związkami zawodowymi to górnictwa nie uratujemy. Górnictwo powinno być sprywatyzowane, przykładem jest kopalnia węgla kamiennego Silesia. Tam związki zawodowe zgodziły się na siedmiodniowy trub pracy i rezygnację z przywilejów,  a tego właśnie w spółkach państwowych nie możemy się doprosić – mówi Tomasz Tomczykiewicz.

Kandydatów do Sejmu i Senatu z województwa śląskiego pytaliśmy także o przeprowadzony przez Dziennik Zachodni sondaż wyborczy.

Tomasz Tomczykiewicz twierdzi, że jest jeszcze czas na poprawę wyników sondażowych.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ WYNIKI.

ZAGŁOSUJ NA SWOICH FAWORYTÓW PRAWYBORY 2015

Według naszego badania przeprowadzonego w dniach od 1 do 5 października przez 18 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Polska Press Grupy, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia liderem notowań sondażowych stale jest Prawo i Sprawiedliwość. Prawie o 10 proc. więcje osób odpowiedziało, że będzie głosowało na kandydatów PiS-u, a nie Platformy (PiS- 37,5 proc., PO- 26,7 proc.)


- Kampania będzie trwała jeszcze dwa tygodnie, tyle mamy czasu by przekonać do siebie wyborców i pokazać, że to były najlepsze osiem lat w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Co się zmieniło u nas w regionie? Przede wszystkim infrastruktura, która łączy ten zróżnicowany region, a także nowe miejsca pracy na Śląsku – przypomina  Tomasz Tomczykiewicz.

Na Placu Wyzwolenia na spotkanie z kandydatami zebrała się tylko garstka ludzi.

 

Olga Krzyżyk