W poniedziałek 3 października oficjalnie zakończyła się modernizacja Zakładu Ciepłowniczego Silesia. Do użytku została oddana nowoczesna kotłownia.

Zakład Ciepłowniczy Silesia w Czechowicach-Dziedzicach produkuje i dostarcza ciepło do Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (kopalnia węgla kamiennego), a dodatkowo zaopatruje odbiorców zewnętrznych w Czechowicach-Dziedzicach. W 2014 r. od Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej przejęła go spółka Mining Services and Engineering Sp. z o.o, należąca do czeskiej grupy EPH, jednej z największych europejskich spółek energetycznych.

Obiekt wymagał modernizacji dlatego już w kwietniu 2015 r. rozpoczęły się prace projektowe nowej kotłowni. Obejmowały zastosowanie w niej kotłów gazowych Bosh i palników Draizler zasilanych metanem - uwalnianym w procesie wydobycia w PG Silesia - z możliwością awaryjnego zasilania olejem opałowym.

W ramach inwestycji zbudowano awaryjny zbiornik oleju opałowego i nową stację uzdatniania wody dla kotłów z zupełnie nowym systemem zasilania. Zmodernizowany został istniejący gazociąg wraz z estakadą. Inwestycja kosztowała 11 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach w kwocie prawie 6,5 mln zł. Pozostałą część inwestycji sfinansowano ze środków własnych.

- Ta inwestycja jest jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu w całej grupie EPH. Pokazuje to, w jaki sposób właściciel podchodzi do kolejnych inwestycji w Polsce - nie uznaje półśrodków, każda modernizacja realizowana przez grupę opiera się na najnowocześniejszej technologii - powiedział wczoraj Michal Heř-man, prezes zarządu Mining Services and Engineering.

Dodał, że nowa kotłownia będzie miała wpływ na ochronę środowiska - ograniczy emisję metanu do atmosfery przez PG Silesia, a także emisję CO2 i innych zanieczyszczeń. Przede wszystkim jednak poprawie ulegną warunki pracy załogi - składający się na nią jeden kocioł będzie wykorzystywany do podgrzewania wody w łaźniach górniczych PG Silesia poza sezonem grzewczym.

Warto zaznaczyć, że Zakład Ciepłowniczy Silesia zajmuje się też uzdatnianiem wody (głównie na potrzeby czechowickiej kopalni), a także odprowadzaniem ścieków, w tym miejskich. Obiekty ciepłowni znajdują się na terenie PG Silesia.

*Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
* Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"