Kopalnia Węgla Kamiennego Krupiński w Suszcu jest trwale nierentowna i trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Wczoraj Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A opublikował raport w którym poinformowano o rozpoczęciu procedury przekazania Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.. Jest to element planu naprawczego JSW.

W raporcie czytamy: „Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. informuje, iż w dniu 8 sierpnia 2016 roku w godzinach wieczornych w ramach działań związanych z restrukturyzacją Spółki podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przekazania Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

w terminie do końca stycznia 2017 roku ze szczególnym uwzględnieniem minimalizacji kosztów funkcjonowania inwestycji i alokacji załogi oraz przy zastosowaniu mechanizmów osłonowych i restrukturyzacji zatrudnienia przewidzianych w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.”

Jak informują przedstawiciele JSW, decyzja ta została podjęta w wyniku dokonanej przez Spółkę analizy, wskazującej, że KWK „Krupiński” znajduje się w stanie trwałej nierentowności a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania rentowności w przyszłości.

- Krupiński od wielu lat był kopalnią nierentowną, stąd biorąc pod uwagę sytuację całej spółki JSW, podjęliśmy taką decyzję – tłumaczył podczas konferencji prasowej Tomasz Gawlik, prezes JSW.

Jak informują przedstawiciele JSW w ciągu ostatnich dziesięciu lat suma strat finansowych kopalni Krupiński to około 900 milionów złotych. Kopalnia wydobywa głównie węgiel energetyczny, na którego zapotrzebowanie jest coraz mniejsze. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie węgla – ok. 65%. 

Samo przekazanie do SRK, ma dotyczyć tylko majątku. JSW zapewnia, że żaden z pracowników nie straci pracy, mają ją mieć zagwarantowaną w innych zakładach JSW. Ewentualne odejścia nastąpią tylko w trybie dobrowolnym, z możliwością skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych gwarantowanych przez ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak poinformowano, do tej pory chęć skorzystania z pakietu osłonowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zadeklarowały 2794 osoby.

– Załoga zostanie przekazana na inne nasze zakłady, ponieważ mamy takie potrzeby – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Gawlik, prezes JSW. - Załoga na Krupińskim jest załogą bardzo dobrą doświadczoną jest nam potrzebna i będzie wykorzystana na innych naszych kopalniach – zapewnił. Przedstawiciele JSW zapewniają, że przenoszone będą całe brygady, pod uwagę mają być też brane miejsca zamieszkania pracowników.

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"