Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które rozpoczęły się dziś w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zapowiadane są jako największe w Europie spotkanie branży górniczej. Wydarzenie odbywa co dwa lata już od ponad 30 lat. Jego organizatorem jest Polska Technika Górnicza SA, którą tworzą polscy producenci maszyn i urządzeń górniczych - Grupa KOPEX, Grupa FAMUR, Grupa GLINIK, Stomil Wol-brom, Carboautomatyka, Damel.

W poprzedniej edycji targów, w roku 2013, uczestniczyło ponad 400 firm z 19 krajów. Ekspozycję odwiedziło wówczas niemal 29 tys. gości i to nie tylko związanych z branżą. Były władze samorządowe, wielu senatorów, posłów, członków Korpusu Dyplomatycznego i delegacji zagranicznych, m.in. z Ukrainy, Wietnamu, Niemiec, Kolumbii, Chile i Wielkiej Brytanii.

Licznie reprezentowane były kopalnie, centra wydobywcze oraz spółki węglowe. Nie inaczej będzie i w tym roku. Podczas targów swoją ofertę przedstawi kilkuset wystawców z kilkunastu krajów. 

Kopex zatytułował swoją ofertę: "Polegaj na naszym doświadczeniu". - Chcemy podkreślić, że innowacyjność naszej oferty jest oparta właśnie na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Dzięki temu nasze maszyny i usługi cieszą się zaufaniem na całym świecie - mówi prezes Grupy Kopex, Józef Wolski.

Oferta firm prezentowana na targach obejmuje kompleksowe usługi dla górnictwa. Targom towarzyszą międzynarodowe konferencje i sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego rządu, Międzynarodowej Agencji Energii, Światowego Kongresu Górniczego i europejskiej nauki.

Targi w Katowicach są dla branży górniczej tym, czym salon samochodowy w Genewie dla przemysłu motoryzacyjnego. To okazja do zaprezentowania nowości i premier światowych. Tak było na przykład na poprzednich targach w przypadku silnika elektrycznego firmy Damel, który ma moc 160 kW i może pracować pod wodą. - To było wyzwanie rzucone nam przez rosyjskich partnerów - mówił nam wówczas Jerzy Suchoszek, prezes zarządu Damelu. - Rosjanie wskazali na  problemy z zalewanymi fragmentami kopalń. Potrzebowali silników do napędzania przenośników zgrzebłowych, które mogłyby pracować w takich warunkach. To najprawdopodobniej pierwszy tego typu silnik na świecie. 

To właśnie na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego zaprezentowany został  jeden z największych kombajnów ścianowych na  świecie, czyli SL500 niemieckiej firmy Eickhoff. Może on działać na ścianach, które mają do 5,63 metra wysokości. I choć w polskich kopalniach nie znajduje zastosowania, bo nie ma tak wysokich ścian, to z pewnością pokazał możliwości niemieckiej firmy.

W tym roku przeciwwagą dla olbrzymich maszyn będzie  kompleks ścianowy Mikrus II, zaprojektowany w Kopeksie, do urabiania pokładów cienkich, pociętych uskokami i pofałdowanych. Jego pierwsza wersja  z powodzeniem pracuje w ruchu Jas-Mos w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Druga wersja zaprojektowana jest do urabiania pokładów jeszcze cieńszych - 0,87-1,51 m. 
Targi to również świetna okazja do spotkań specjalistów z branży. Nic więc dziwnego, że dziś w programie znalazła się konferencja, której tematem jest węgiel jako źródło taniej energii, ale także miejsc pracy w regionie. Organizatorem konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach jest Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, a w  roli prelegentów wystąpią osoby zaangażowane w działania na rzecz obrony sektora górniczego przed polityką antywęglową oraz jego promocję w Europie i na świecie. 

[b]Konferencja w MCK

Dziś o godz. 13.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpocznie się konferencja "Węgiel - tania energia i miejsca pracy". Udział w konferencji jest bezpłatny.

W czasie konferencji przedstawione zostaną referaty dotyczące m.in. górnictwa węglowego w Unii Europejskiej i na świecie, polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej oraz czystych technologii węglowych. Wszystkie te niezwykle ważne dla górnictwa tematy zostaną zaprezentowane przez osoby zaangażowane w działania na rzecz obrony sektora górniczego przed polityką antywęglową oraz jego promocję w Europie i na świecie. Konferencję otworzy Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby Przemysłowo--Handlowej, a wśród prelegentów znaleźli się: Vladimir Budinsky - wiceprzewodniczący grupy ekspertów ds. czystej produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnianych Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ /EKG ONZ/ w Genewie, członek zarządu/dyrektor ds. strategii i komunikacji Severoceske Doly SA, Józef Dubiński - dyrektor naczelny GIG; Zygmunt Łukaszczyk - prezes zarządu KHW SA, prezydent Euracoal, Brian Ricketts - sekretarz generalny Euracoal oraz Krzysztof Sędzikowski - prezes zarządu KW SA.