Pierwszy kwartał 2016 roku Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady kończy z zyskiem netto w wysokości 41,3 mln zł. Nie ulega wątpliwości, że wynik przede wszystkim zawdzięcza wzrostowi wpływów za zarządzanie płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków oraz wpływom z poboru opłat za przejazd autostradą.

36 tysięcy pojazdów każdej doby przejeżdża przez koncesyjny odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowała właśnie pierwszy kwartał 2016 roku. Podała także swoje przychody ze sprzedaży. Wyniosły 65 mln zł. 

- Zdecydował o tym przede wszystkim wzrost przychodów osiągniętych z prowadzonej działalności autostradowej, związanej z zarządzaniem i eksploatacją autostrady A4 - czytamy w komunikacie spółki.

Dla porównania: ruch na odcinku koncesyjnym jest ponad trzy razy mniejszy niż na  odcinku A4 przebiegającym przez Katowice.

Tu każdej doby w 2015 r. było 101 tys. pojazdów, ale wiadomo, że w  tym roku ruch na odcinku do  Krakowa nieco się zwiększył: w pierwszym kwartale 2015 r. było ok. 30 tys. pojazdów na  dobę, czyli jest wzrost o 11 procent. 

A pozostałe przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady?

W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. były niższe o 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Wyniosły 864 tys. zł. 

Ostatecznie pierwszy kwartał 2016 roku Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady kończy z zyskiem netto w wysokości 41,3 mln zł.

 

Dorota Niećko