Trwają rozmowy zarządów Katowickiego Holdingu Węglowego, Polskiej Grupy Górniczej ze stroną społeczną. We wtorek 15 lutego do Katowic przyjechał minister energii Krzysztof Tchórzewski, który wziął udział w rozmowach. Do porozumienia jeszcze daleko.

Minister Krzysztof Tchórzewski po raz kolejny w tym miesiącu przyjechał na Śląsk w sprawie planowanej fuzji KHW z PGG. We wtorek 15 lutego spotkał się z dziennikarzami na krótkiej konferencji prasowej. Nie przedstawił jednak wielu szczegółów.

Zobacz galerię

- Pracujemy nad zapisami porozumienia, które pozwoli na połączenie spółek. Sporo już ustaliliśmy w ogólnych ramach, jednak jeszcze wiele kwestii zostało do uzgodnienia - rozpoczął minister Tchórzewski. Zapytany o które konkretnie sprawy toczą się największe spory, odpowiedział: o wszystkie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu zarząd KWH przedstawił stronie związkowej projekt porozumienia w sprawie połączenia spółek. Związki zawodowe uznały go za nie do przyjęcia. Projekt porozumienia zakłada bowiem "wchłonięcie" pracowników KHW przez PGG, a co za tym idzie - rozwiązanie Holdingowego Układu Zbiorowego. Włączenie pracowników KHW do PGG nie miałoby odbyć się na podstawie art. 23 prim kodeksu pracy, który zakłada, że po takiej fuzji, górnicy z KHW przez rok mogliby zachować dotychczasowe warunki zatrudnienia.

Jak we wtorek przekazał minister Tchórzewski, jeśli porozumienie nie zostanie zawarte do końca lutego, zagrożony będzie planowany termin połączenia spółek, który wyznaczono na 1 kwietnia.

- Powołana zostanie grupa robocza, która w ciągu pierwszych trzech dni przyszłego tygodnia, będzie pracowała nad sprecyzowaniem danych, negowanych przez stronę społeczną - zapowiedział Tchórzewski.

Dodał ponadto, że nowa spółka PGG będzie potrzebowała około 3 mld zł na inwestycje. Mają one zostać zrealizowane w latach 2017 - 18.

- Nie rezygnujemy z planów zbudowania w Polsce elektrowni, która opierać się będzie na węglu. Dlatego też musimy zapewnić dostawy tego surowca na długie lata - argumentował minister Krzysztof Tchórzewski.