Czy jaworznickiej, niedawno otwartej galerii Galena, grozi zamknięcie? Powodem ma być złe wykonanie obiektu i zastrzeżenia nadzoru budowlanego.

Jaworznicka galeria handlowa Galena dopiero została otwarta, a już ma być zamknięta? Takie plotki, jak błyskawica, rozeszły się w ostatnim czasie po Jaworznie i okolicznych miastach. Wieść gminna niesie, jakoby gmach Galeny miał osiadać, przecieka dach, pękają ściany. Na facebookowym profilu galerii jedna z internautek zasugerowała nawet, że chodziły pogłoski, jakoby „najlepsze, co leci w kinie w Jaworznie, to tynk ze ściany, a wszystko dlatego, że właściciele Galeny (przyp. red.) brali do budowy kogo popadnie, byleby wyrobić się w terminie”. Takie informacje mogą szokować. Zdezorientowani i zaniepokojeni klienci zaczęli więc wysyłać mejle z pytaniami do biura galerii. „Czy Galena zostanie zamknięta?” - pytali.


- To jakieś ogromne nieporozumienie - stwierdza Agnieszka Jurkiewicz, rzeczniczka galerii. - Żaden z tych zarzutów nie jest prawdziwy - uspokaja. Nie ma pojęcia, skąd to całe zamieszanie. - Teraz nie dojdziemy prawdy, czy to zwykła plotka czy może przeciwnie, ktoś rozgłasza takie informacje celowo, by zaszkodzić dobremu wizerunkowi galerii - podkreśla.

Przypomnijmy. Galena została otwarta 20 listopada ubiegłego roku. Jej budowa trwała kilkanaście miesięcy. Galeria handlowa stanęła na pokopalnianym terenie w centrum  miasta, w miejscu dawnego szybu Kościuszko. Zanim rozpoczęła się budowa, firma PA Nova, która jest właścicielką Galeny, musiała wypełniać pustki w ziemi, by zabezpieczyć teren, na którym powstanie wielki gmach.

W Galenie jest ponad 100 sklepów i punktów usługo-wych, hipermarket i kino. Zakupy w jaworznickiej galerii robią nie tylko jaworznianie, ale też mieszkańcy sąsiedniego Sosnowca, Mysłowic czy Chrzanowa.

W sprawie plotek firma PA Nova wydała więc nawet specjalne oświadczenie, aby uspokoić swoich klientów.

Czytamy w nim między innymi, że „Galeria Galena jest w bardzo dobrym stanie technicznym i nie jest planowane jej zamknięcie. Informacje dotyczące złego stanu technicznego Galerii Galena, osiadania budynku, problemów z dachem, czy pękania ścian są nieprawdziwe”.

Dalej we wspomnianym oświadczeniu czytamy, że „Galeria Galena została wybudowana zgodnie z zatwierdzonym projektem i przepisami Prawa budowlanego. Obiekt został pozytywnie odebrany przez Powiatowego Inspektora Budowlanego w Jaworznie i dopuszczony do użytkowania...”.

Oświadczenie oświadczeniem, a my postanowiliśmy sprawdzić, czy może jaworznicki powiatowy inspektor budowlany ma informacje, jakoby stan galerii zagrażał klientom i pracownikom obiektu.  


- Jestem zaskoczona takim pytaniem - stwierdziła w rozmowie z nami Małgorzata Chrobok, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jaworznie. - Nie dotarły do nas żadne zgłoszenia w tym zakresie, zwłaszcza że kilka miesięcy temu budynek był przez nas odbierany i wszystko było tam w porządku - zaznacza dalej pani inspektor.

Właściciele Galeny zaznaczają, że zgodnie z przepisami polskiego prawa budowlanego budynek podlega okresowym przeglądom technicznym. Obiekt jest także monitorowany geodezyjnie pod względem ewentualnego osiadania.

- Nie stwierdzono przekroczenia żadnych dopuszczalnych wartości - zaznaczają przedstawiciele Galeny.