Kopalnie Pokój, Halemba-Wirek, Sośnica, Rydułtowy, Wieczorek, Ruch Śląsk, Krupiński - to kopalnie do zamknięcia? Polska Grupa Górnicza zaprzecza.

Kopalnia Pokój, Halemba - Wirek, Rydułtowy, Sośnica, Ruch Śląsk, Wieczorek, Krupiński. Według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” te siedem kopalni miało się znaleźć na nieformalnej i rządowej liście zakładów przeznaczonych do likwidacji. Powód? Ich nierentowność lub kończące się złoża. PGG zaprzecza i mówi, że nie ma w planach likwidacji.

Dodajmy, że kopalnie, które na liście miały się znaleźć, dla nikogo zaskoczeniem nie są - od jakiegoś czasu pojawiały się sygnały, że jeśli nie całe, to ich części mogą trafić do SRK.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WICEPREMIER MORAWIECKI: LISTA KOPALŃ DO ZAMKNIĘCIA NIE ISTNIEJE

- Rząd ma listę kopań, które są trwale nierentowne. Nawet sześć z nich może czekać likwidacja, bez której niemożliwe będzie uratowanie branży. Władze szukają teraz sposobu na przekazanie tej niepopularnej politycznie decyzji - pisze Karolina Baca-Pogorzelska w dziennik.pl

Pierwszym sygnałem mogła być decyzja o przyspieszeniu połączenia większości kopalń dawnej Kompanii Węglowej, w momencie powstawania nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej. - Boję się, że połączenie kopalń, jeśli nie stoi za tym bardzo przemyślana restrukturyzacja zakładów, doprowadzi do tego, że połowa tych kopalń (KW - przyp. red.) zostanie zlikwidowana - mówił pod koniec kwietnia, tuż przed powstaniem PGG dr inż Zbigniew Rak z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki dodaje, że górnictwo można restrukturyzować bez zamykania kopalń, jeśli ma się na to pieniądze

- Najbardziej żal tych pieniędzy, które były 6 lat temu. Wtedy wszyscy odnotowywali zyski, była koniunktura, ale nikt nie modernizował. Dzisiaj płacimy cenę za zaniechania rządu premiera Tuska - dodaje.

Czy siedem śląskich kopalń zostanie zlikwidowanych? Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” rząd opracował - jeszcze nieformalną - listę zakładów do zamknięcia. Miałoby chodzić o kopalnie Polskiej Grupy Górniczej: Pokój, Halembę-Wirek (od 1 lipca są częścią kopalni Ruda), Rydułtowy (część kopalni ROW) oraz Sośnica (jedna z dwóch kopalń byłej Kompanii Węglowej, która pozostała samodzielna) oraz o dwie kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego: Ruch Śląsk (część kopalni Wujek) i Wieczorek, zaś w Jastrzębskiej Spółce Węglowej o kopalnię Krupiński. Powodem tej decyzji jest albo ich nierentowność (m.in. przez trudne warunku geologiczne) lub kończące się złoża.

Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG, w przesłanym wczoraj oświadczeniu zapewnił, że spółka nie ma planów likwidacji kopalń - w samą kopalnię Ruda ma zostać zainwestowana do 2017 roku suma ponad 231 mln zł.