W tym zawodzie liczą się umiejętności, doświadczenie, udział w konkursach i szkoleniach i to, czy... lubi się zwierzaki. Przedstawiamy w naszym cyklu o ciekawych zawodach kolejnego groomera.

Słowo groomer pochodzi z języka angielskiego i oznacza psiego fryzjera. Katarzyna Palka z Katowic to była nauczycielem, od dziecka pasjonowały ją jednak zwierzęta. Zawsze posiadała psy i te zwierzaki były jej bliskie. W 2005 roku rozpoczęła pracę jako groomer, w 2007 r. założyła w Katowicach Salon Fryzjerski i Sklep dla Psów "Canis". Działa w Polskim Stowarzyszeniu Groomerów, którego jest jednym ze współzałożycieli, walczy o utrzymanie renomy i prestiżu zawodu groomera. Jest przewodniczącą komisji egzaminacyjnej dla tego zawodu, przy Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

-Groomer, który ma kontakt ze zwierzęciem przez 1,5 - 2 godziny w czasie wizyty i zna zwierzę - zauważy, czy pies jest w dobrej kondycji, ma zdrowe zęby, przytył, schudł, jest osowiały. Weterynarz, do którego chodzi się ze zwierzęciem znacznie rzadziej ma z nim mniej kontaktu, dlatego to na nas spada odpowiedzialność, by zwracać uwagę na wiele kwestii. Choćby dlatego od groomera należy wymagać odpowiedzialności, rozsądku i komunikatywności. Poza tym trzeba znać obowiązujące trendy strzyżenia i wchodzące np. na polski rynek rasy psów - wyjaśnia Katarzyna Palka.

Takie popularne od niedawna w Polsce rasy to obok yorków, maltańczyków, także urocze gryfoniki belgijskie i Jack Russell terriery (popularny pupil bohatera filmu "Maska"). Katarzyna Palka sama posiada suczkę rzadkiej angielskiej rasy Bedlington terrier, która mimo młodego wieku już zdobyła kilka prestiżowych tytułów w czasie wystaw. Wielkie znaczenie dla pani Katarzyny ma też to, że zwierzęta innych hodowców przygotowywane przez nią do wystaw odnoszą sukcesy. Bardzo osobiście traktuje te zwycięstwa.

-Zawód groomera jest wspaniały. Jednak trzeba traktować go z wielką powagą. Często na jego wybór decydują się osoby w wieku 25-35, które chcą się przekwalifikować. Tę pracę trzeba potraktować poważnie, zgodnie z własnymi predyspozycjami, inaczej nie odniesiemy na tym polu sukcesu - dodaje.

Nie ma wątpliwości, że każdy pies (królik, świnka morska; z kotami Katarzyna Palka nie pracuje z powodu... alergii) może wyglądać ładnie, zostać ciekawie uczesany i prezentować wypielęgnowaną sierść. Wystarczy dobry groomer.

Źródło: Dziennik Zachodni