Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed działalnością Roberta Kałuży prowadzącego firmę o nazwie IP Group. To firma pożyczkowa, reklamująca się: "Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu!, Pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności, Pożyczki od ręki bez BIK". Według UOKIK to może być oszustwo. Sprawą zajmuje się policja.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nieuczciwy przedsiębiorca Robert Kałuża prowadzi strony internetowe pod bardzo różnymi adresami, reklamując się jako firma pożyczkowa. Zainteresowani złożeniem wniosku wysyłają SMSy premium lub przelewają pieniądze, ale nie dostają pożyczki.

"Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu!, Pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności, Pożyczki od ręki bez BIK" - na stronach Roberta Kałuży, prowadzącego działalność pod nazwą IP Group, takie hasła zachęcają konsumentów do skorzystania z oferty.

CZYTAJ TAKŻE
TE FIRMY PERFIDNIE OSZUKIWAŁY KLIENTÓW

Znajdują się tam także kalkulatory pożyczkowe i inne informacje, które sugerują, że za pośrednictwem tych serwisów można uzyskać kredyt. Klient, który jest zainteresowany musi wysłać smsa premium lub zrobić przelew. Zwykle kosztuje to więcej niż 30 zł. Jak ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pożyczki nie są jednak udzielane.

– W ocenie urzędu, działanie przedsiębiorcy naraża konsumentów, którzy chcą pożyczyć pieniądze, na straty finansowe. Wywołuje on wrażenie, że faktycznie jest pożyczkodawcą i profesjonalną firmą doradztwa finansowego. W rzeczywistości pożyczki nie są przez niego udzielane, a celem działalności jest jedynie uzyskiwanie wpłat za „usługę pośrednictwa” – wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.