Z handlowego krajobrazu Rybnika znika jeden z dużych marketów. Rozpoczęła się likwidacja Praktikera w Rybniku. W markecie trwają wyprzedaże, ale półki powoli zaczynają już świecić pustkami. 15 stycznia Praktiker w Rybniku, Opolu i Warszawie-Jankach zakończy swoją działalność.

Praktiker w Rybniku do likwidacji. Który jeszcze?

Półki w markecie Praktiker w Rybniku przy ulicy Żorskiej powoli zaczynają świecić pustkami. Towar jest wyprzedawany.

- Niektóre rzeczy są mocno przecenione, ale nie wszystkie - mówi nam jeden z Czytelników, dodając, że za bezcen można było kupić na przykład kwiaty.

Załoga o likwidacji Praktikera w Rybniku dowiedziała się na krótko przed świętami.

- Nie mamy gdzie pójść, powoli trzeba się ustawić w kolejce bezrobotnych w Urzędzie Pracy - mówi nam jeden z pracowników.

Załogę marketu Praktiker w Rybniku tworzy około 60 osób.

Marta Ziobro, kierownik marketingu w Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji tłumaczy, że zwalniani pracownicy mają zabezpieczone prawa pracownicze. - Pensja za grudzień została wypłacona przed świętami, bo celebracja świąt wiąże się z dużymi wydatkami. Są też odprawy – mówi Ziobro.

Zespół prasowy w Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji przyznaje, że nie tylko Praktiker w Rybniku będzie likwidowany w styczniu.

- 15 stycznia zakończy też działalność Praktiker w Opolu i Warszawie-Jankach - informuje zespół prasowy w Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji.

A co z Praktikerem w Katowicach? Pracownicy plotkują, że katowicki Praktiker podzieli los rybnickiego? - dopytujemy.

- To nie są potwierdzone informacje - dementuje zespół prasowy.

Zobacz galerię

Firma przygotowała oficjalny komunikat w sprawie likwidacji Praktikerów w Rybniku i Polsce.

"W imieniu Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji informujemy, że firma od 3 listopada 2016 roku znajduje się w postępowaniu sanacyjnym. Celem postępowania sanacyjnego jest umożliwienie restrukturyzacji firmy, a w konsekwencji poprawa jej sytuacji ekonomicznej Zgodnie z przepisami prawa sąd wyznaczył Zarządcę, który jest upoważniony do podejmowania wszelkich wiążących decyzji związanych ze Spółką. Postepowanie sanacyjne jest dla naszej marki ogromną szansą. Sanacja daje spółce czas na bezpieczną restrukturyzację i przywrócenie naszej marce dobrej, czołowej pozycji rynkowej. W tym postępowaniu chodzi o uzdrowienie firmy, a nie jej likwidację.

Niestety cały proces związany jest także z podejmowaniem niezwykle trudnych decyzji. Jedną z nich jest rezygnacji z naszej lokalizacji w Rybniku. Pracownicy zostali o tym fakcie poinformowani. Zgodnie z założeniami prowadzonego postępowania sanacyjnego świadczenia pracownicze są kontynuowane i na bieżąco realizowane.

Ostatnim dniem handlowym dla Klientów będzie 15 stycznia 2017." - czytamy w komunikacie przygotowanym przez Praktiker Polska.

Praktiker upadł w Niemczech już w 2013 r.
- Praktiker jest świetnym przykładem na to, że niska cena to dla Niemców za mało - tak upadłość sieci marketów budowlanych Praktiker AG komentuje Christian Ziegfeld z firmy OC&C, zajmującej się doradztwem strategicznym. Niemiecki oddział firmy wniósł wniosek o upadłość do sądu w Hamburgu. Jest to efekt fiaska rozmów z wierzycielami przedsiębiorstwa.

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj