Wielkie hałdy szarego materiału zwożone są na wielką działkę przy ulicy Rudzkiej w Rybniku, zlokalizowaną między skrzyżowaniami z Obwiednią Północną i ulicą Energetyków. Mieszkańcy obawiają się, czy dziwny "szary pył" jest bezpieczny, a kierowcy podróżujący ruchliwą drogą pytają, co nowego powstanie przy Rudzkiej. Sprawdziliśmy.

Rybnik: Co budują przy Rudzkiej? Nowy market? Osiedle mieszkaniowe?

- To nie jest ziemia ani piasek, tylko jakiś szary pył. Czy to bezpieczne? Co tu powstanie? - pyta pani Karolina, prosząc by nie podawać jej nazwiska, bo mieszka w okolicy.

Na prośbę naszych Czytelników, sprawdziliśmy sprawę i znamy odpowiedzi. Inwestor tłumaczy, że szary materiał jest całkowicie bezpieczny i powszechnie wykorzystywany na przykład do równania terenu.

- Kupujemy materiał z rybniciej elektrowni, od EDF Ekoserwis. To jest rodzaj piasku żużlowego, materiał antropogeniczny, pochodzenia powęglowego, krótko mówiąc - żużel z pieców. Oni to uzdatniają, mieszają i sprzedają. Ma wszelkie aprobaty techniczne i nadaje się do takich inwestycji - tłumaczy nam Tomasz Trepka, właściciel rybnickiej firmy, która inwestuje przy Rudzkiej.

Tłumaczy, że póki co, przygotowują działkę pod większą inwestycję.

- Na dzień dzisiejszy posiadamy pozwolenie na budowę na niwelowanie tego terenu, wykonanie przekładki energetycznej, którą już żeśmy wykonali i wykonanie wjazdu docelowego na tę działkę. Prace powinny zakończyć się mniej więcej w pierwszej połowie przyszłego roku - mówi Trepka, dodając, że to dopiero początek czegoś większego.

- Rozważamy kilka bardzo różnych inwestycji. Ze względu na to, że plan miejscowy dopuszcza nam wielkopowierzchniowe sklepy, szukałem operatora, który mógłby ewentualnie uczestniczyć w budowie albo mógłby później ode mnie wynająć powierzchnię sklepu, który ja wybuduję. Wysłaliśmy kilka zapytań - ofert współpracy do kilku sieci. Niestety nie odpowiedział nam nikt konkretnie, który byłby zainteresowany postawieniem w tym miejscu wielkopowierzchniowego sklepu - mówi Trepka dodając, że ma plan B.