Około 2 mln zł ma kosztować rewitalizacja wieży ciśnień na peronie dworca kolejowego w Katowicach. Prace związane z przygotowaniem projektu budowlanego, jak informują przedstawiciele PKP, dobiegają końca i lada moment inwestor wystąpi o pozwolenie na budowę. Przetarg na prace budowlane ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. ZOBACZCIE WIZUALIZACJE

Przypomnijmy, że PKP już w ubiegłym roku ogłosiła, że szuka inwestora, który wyremontuje i zagospodaruje wieżę ciśnień na dworcu kolejowym w Katowicach. Na początku tego roku okazało się jednak, że przebudową zajmie się spółka kolejowa, która ma pomysł na rewitalizację i zagospodarowanie obiektu. Umowę na wykonanie projektu podpisano z pracownią Perscripta.

- Podjęliśmy udaną współpracę z przedstawicielami Miasta Katowice oraz tzw.

środowiskiem konserwatorskim. Każdy etap projektowania jest konsultowany z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Wiem jak ważna jest udana współpraca i poszanowanie zabytkowego charakteru budynku. Musimy zdawać sobie sprawę, że chcąc realnie uchronić zabytek przed zniszczeniem – mówił kilka miesięcy temu Jeremiasz Świerzawski, dyrektor w Biurze Inwestycji PKP S.A.

Dziś prace związane z opracowaniem projektu budowlanego dla wieży ciśnień zmierzają ku końcowi.
- Równolegle ruszają prace nad projektem wykonawczym i specyfikacją wykonania robót. Przetarg na roboty budowlane planuje się rozpisać jeszcze w tym roku. Szacowany koszt inwestycji sięga blisko 2 mln zł – dodają przedstawiciele PKP.

Projekt zakłada, że po remoncie w wieży ciśnień, wysokiej na 30 metrów, ma się mieścić dwupoziomowa kawiarnia zlokalizowana w odtworzonym zbiorniku na wodę. Natomiast na niższych kondygnacjach powstaną przestrzenie biurowe dla niewielkich pracowni. Budynek oczywiście zostanie całkowicie odnowiony, a nowością będzie winda, którą będzie można wjechać na szczyt wieży do kawiarni.

- Charakterystycznym elementem projektu jest szklana nadbudowa, która bezpośrednio nawiązuje do bryły żelbetowego zbiornika wodnego i podkreśla industrialny charakter budynku – dodaje architekt Jeremiasz Złotecki, członek zarządu Perscripta.

Co ciekawe PKP wieży ciśnień sprzedawać nie zamierza. - Budynku, z powodu sąsiedztwa czynnych linii kolejowych sprzedać się nie da, więc szukamy najemców – wyjaśnia Świerzawski. Jak dodaje miejsce to ma potencjał.

- Połączenie praktycznej funkcji wpisanej w nieco przemysłowy charakter budynku z pewnością okaże się miejscem chętnie uczęszczanym przez mieszkańców, a także podróżnych – ocenia.

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"