W ciągu ostatnich 7 lat o 20 proc. wzrosła częstotliwość wykorzystywania karty do transakcji płatniczych. To sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na udostępnienie swoim klientom terminali POS.

Obecnie w Polsce jest już 37 mln kart płatniczych. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez NBP, od 2009 r. w Polsce odnotowano znaczący wzrost korzystania z obrotu bezgotówkowego. Wzrósł procent Polaków, którzy aktywnie korzystają z karty do bankomatu – do 93 proc. w 2016 r., przy czym zmalał procent częstotliwości operowania gotówką wybieraną z bankomatów (z 73 w 2009 r. do 64 proc. w 2016 r.).

12 czerwca br. pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów, Związkiem Banków Polskich, przedstawicielami Visa i Mastercard zostało podpisane porozumienie w sprawie współpracy i uruchomienia Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, a także powołania fundacji Polska Bezgotówkowa.

Wyposażenie firmy w terminale to „must-have” dzisiejszych czasów. Dla firmy są to większe przychody - często klienci kupują tylko tam, gdzie mogą zapłacić kartą, oraz wygoda – szybkie procesowanie płatności i brak konieczności wydawania reszty. Co więcej, posiadanie terminali jest bezpieczne - znika zagrożenie kradzieży gotówki ze sklepowej kasy. Dodatkowo firmy generują mniejsze koszty i oszczędzają czas – pracownicy nie muszą przewozić utargu do banku i redukują czas spędzony na rozliczaniu gotówki. Przedsiębiorcy oczekują od nas wsparcia w zakresie edukacji o nowych rozwiązaniach finansowych dostępnych na rynku i dlatego przygotowaliśmy szereg spotkań szkoleniowych, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące ich pytania – tłumaczy Wiesław Macherzyński, Bank Zachodni WBK.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje