Niemal połowa Polaków deklaruje, że na tegoroczne Święta wyda tyle samo, co w roku ubiegłym. Ale 18 proc. z nas ma w planach wydać więcej niż w zeszłym roku. Koszty organizacji Świąt to mniej więcej 26 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

Święta to specjalny czas, do którego, jak co roku, staramy się najlepiej przygotować. Robimy zakupy, przygotowujemy wigilijną kolację, wybieramy najlepsze prezenty dla naszych bliskich. Jakie świąteczne zwyczaje mają Polacy oraz ile jesteśmy skłonni przeznaczyć na organizację Świąt? Między innymi na te pytania odpowiada trzecia edycja Christmas Barometer 2016, największego badania organizowanego przez Grupę Ferratum.

Podróże dla nielicznych

Niemal połowa naszych rodaków deklaruje, że na tegoroczne Święta wyda tyle samo, co w roku ubiegłym. Z kolei 18 proc. z nas ma w planach wydać więcej niż w zeszłym roku. Koszty organizacji Świąt to mniej więcej 26 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Jedna trzecia respondentów przeznaczy na świąteczne wydatki od 300 do 700 złotych, natomiast 26 proc. Polaków deklaruje wydatki rzędu 700-1 050 złotych. Jedynie 12 osób na sto ma w planach wydać mniej niż 350 złotych.
Najwięcej chcemy wydać na prezenty – poświęcimy na nie aż 60 proc. naszego budżetu. Drugie miejsce na liście największych świątecznych wydatków zajmują artykuły spożywcze, na które wydamy 33 proc. zasobów świątecznych. Barometr obrazuje, że Polacy w większości spędzą tegoroczne Święta w swoich domach, a koszty związane z wycieczkami i podróżami stanowią zaledwie 4 proc. środków.

Obejrzyj:
Nie każdego stać na drogie prezenty, ale w prosty sposób warto się podzielić z potrzebującymi. Spójrz jak proste są zasady Szlachetnej Paczki!

Książki i słodycze wciąż są wśród prezentów

Wśród najpopularniejszych prezentów wybieranych przez Polaków możemy wymienić zabawki i gry (23 proc.) oraz kosmetyki (20 proc.). Są to również najpopularniejsze wybory mieszkańców krajów bałtyckich – Litwy i Estonii. Na liście pięciu najpopularniejszych podarunków znalazła się jeszcze odzież, na którą wskazywało 14 proc. ankietowanych. Według danych barometru 10 proc. respondentów planuje obdarować bliskich książką, a 9 proc. planuje kupić słodycze.
W jaki sposób realizujemy nasze świąteczne sprawunki? Najbardziej popularne pozostają tradycyjne zakupy w sklepach stacjonarnych, jednak coraz częściej decydujemy się na sklepy internetowe. Na zakupy online wskazało ponad 27 proc. ankietowanych – wynik ten przewyższa europejską średnią o 2 punkty procentowe.
- Wyniki Świąteczny Barometru są dowodem na to, jak ważne są dla nas Święta; wydatki związane z ich organizacją stanowią najważniejszy punkt budżetu domowego. Bardzo cieszy nas to, że Klienci decydują się na skorzystanie z naszej oferty pożyczek właśnie w tym czasie. Dokładamy wszelkich starań, by odpowiadać na ich potrzeby i odpowiedzialnie wspomóc w przygotowaniach do tych wyjątkowych i rodzinnych Świąt – skomentował wyniki badań Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Czytaj też:
Mamy nareszcie rynek pracownika. pracodawcy już nie występują wyłącznie w roli dyktatora warunków. Zobacz co jeszcze zmienia się na rynku pracy