Choć mówiło się, że gwiazdą tegorocznego Forum będzie prezydent Chin Xi Jinping (który uświetnił wydarzenie po raz pierwszy), dziś na ustach wszystkich są znani i lubiani: Kolumbijska piosenkarka pop Shakira i amerykański aktor Matt Damon.

Podczas otwarcia forum Shakira wezwała światowych liderów do wsparcia upośledzonych dzieci. – Dziś są dziećmi, ale jutro to oni będą rekinami biznesu. To oni będą kształtować społeczeństwo, będą rozwiązywać jutrzejsze problemy –mówiła Kolumbijka, która jest również Ambasadorem Dobrej Woli UNICEFU. Shakira, który otrzymała nagrodę Crystal Davos za działalność charytatywną jest założycielem fundacji Pies Descalzos Foundation. Organizacja od lat działa na rzecz upośledzonych dzieci w Kolumbii.

Światowe Forum Ekonomiczne nagrodziło też Anne-Sophie Mutter, która prowadzi fundację zapewniającą stypendia dla młodych muzyków i aktorkę Forest Whitaker. Kobieta działa na rzecz młodzieży w społecznościach dotkniętych przemocą i ubóstwem.

Matt Damon jest nie tylko aktorem, ale również współzałożycielem organizacji Water.org. Mężczyzna chce zwrócić uwagę na problem braku dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych dla milionów ludzi na świecie. –Najbiedniejsi zapłacą więcej niż przedstawiciele klasy średniej, jeśli zostaną odcięci od infrastruktury - mówił Damon w dyskusji panelowej zorganizowanej przez markę piwa Anheuser-Busch InBev na Forum Ekonomicznym.

Do Davos jak co roku przybyli tłumnie członkowie światowej elity politycznej i biznesu. Światowe Forum Gospodarcze zgromadziło ponad 3 tys. uczestników. O ich bezpieczeństwo dbają w tym roku dodatkowo urządzenia do likwidacji... dronów. Jak przekonywali organizatorzy spotkania potencjalne zagrożenie ze strony małych, zdalnie sterowanych bezzałogowych aparatów jest wysokie. Drony mogą być nie tylko wykorzystywane do robienia zdjęć stanowisk służb bezpieczeństwa, ale też do przeprowadzenia ataków terrorystycznych.