7 lutego, już po raz 13. w Polsce i w ponad stu krajach na świecie, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.

Od lat obchodom tego święta w Polsce z powodzeniem towarzyszy idea angażowania w organizację DBI lokalnych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych – szkół, domów kultury, organizacji pozarządowych.

- Zachęcamy organizatorów DBI w całym kraju do pomysłowych, niekonwencjonalnych działań i włączenia w ich realizację dzieci i młodzież. Ideą tego święta jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Każdy tutaj pełni ważną rolę – mówi Anna Rywczyńska koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet z NASK.

- Z roku na rok odnotowujemy coraz większe zainteresowanie DBI. W poprzedniej edycji w inicjatywach lokalnych wzięło udział ponad pół miliona dzieci. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Każdy zgłaszający organizowaną przez siebie inicjatywę otrzymuje od organizatorów pakiet materiałów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie – dodaje Szymon Wójcik koordynator projektu Safer Internet w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Blisko sto procent nastolatków i dwie trzecie uczniów szkół podstawowych korzysta regularnie z internetu, nie rozdzielając już realnej i wirtualnej rzeczywistości. Nauka bezpieczeństwa i kreatywnego wykorzystania technologii to dla nas wszystkich duże wyzwanie – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. Inicjatywy można zgłaszać do końca lutego za pośrednictwem strony ww.dbi.pl. Dla organizatorów lokalnych inicjatyw Fundacja Orange ufundowała nagrody – wśród nich dotykowy monitor interaktywny, laptopy i projektory.

- Dla Facebooka, działania na rzecz bezpiecznego internetu i świadomego korzystania z platformy mają najwyższy priorytet. Zależy nam, aby nasza polityka bezpieczeństwa i rozwiązania techniczne były czytelne, skuteczne i jak najlepiej dostosowane do dynamicznie zmieniających się realiów, w których żyjemy. Kluczowa jest wspólna, partnerska promocja zachowań, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w internecie oraz komfort korzystania z serwisu – mówi Jakub Turowski, odpowiedzialny za politykę publiczną Facebooka w Polsce.

Obejrzyj:
Zachorowania na raka bardziej boimy się niż utraty pracy. Także dlatego, że polska służba zdrowia wciąż nie spełnia oczekiwań

Głównym partnerem DBI 2017 jest Fundacja Orange, partnerem wspomagającym Facebook. Wydarzenie uzyskało honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.