Warto myśleć o odkładaniu pieniędzy na przyszłość. Jednak bywa, że im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy.

Można jednak poszukać oszczędności wśród codziennych wydatków, by móc później zainwestować i mieć zabezpieczenie.
Zarządzając domowym budżetem warto pamiętać, że to drobne sumy składają się na oszczędności. Jeśli więc postanowimy oszczędzić na kilku drobnych codziennych wydatkach, takich jak np. zakup papierosów, to z tych  kwot w ciągu roku uzbiera się całkiem interesująca kwota, a przy okazji zyska na tym nasze zdrowie. Najważniejsze jest jednak to, aby oszczędzać systematycznie, dajmy na to, co miesiąc określoną kwotę.

Oszczędności inwestuj bezpiecznie
Często można usłyszeć, że inwestowanie jest dostępne tylko dla bogatych, albo dla tych, którzy się na tym znają. Analitycy przekonują, że inwestować może każdy, zaczynając od naprawdę drobnych sum, które z czasem mogą zmienić się w małe fortuny. Warto jednak inwestować mądrze, kierując się bezpieczeństwem, gwarantującym  przyzwoity zysk.

Nie samym oszczędzaniem zabezpieczymy swoją finansową przyszłość. Największym wrogiem oszczędności jest bowiem inflacja, która co roku pomniejsza wartość zgromadzonych pieniędzy.
– Dlatego myśląc przezornie o przyszłości, warto zgromadzone fundusze zainwestować w instrumenty finansowe, które nie tylko uchronią je przed inflacją, ale również zapewnią bezpieczeństwo i zagwarantują zysk – zauważa Aneta Kopera, naczelnik Wydziału Rynku Instrumentów Detalicznych w Ministerstwie Finansów. – Oszczędzając w bezpiecznych instrumentach finansowych, fundujemy sobie komfort i pewność inwestycji. Początkowo nasze zyski nie są zbyt duże, lecz wraz z upływem czasu i kolejnymi składkami, uzbierana kwota będzie coraz większa.

Dobre obligacje
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo inwestycji, to, obligacje Skarbu Państwa są bezpieczne
. Wypłatę wszelkich należności zapewnia bowiem Skarb Państwa, oferując tym samym najlepsze gwarancje na rynku. Obecnie dostępne są cztery rodzaje obligacji detalicznych Skarbu Państwa: 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie i 10-letnie. Obecnie oferują one roczny zysk od 4,75 proc. do 6,00 proc. wkładu.

Oprocentowanie może być wyższe
Faktyczne oprocentowanie obligacji można dodatkowo zwiększyć dokonując tzw. zamiany obligacji. Jest to najkorzystniejsza forma zakupu nowych obligacji, przysługująca każdemu właścicielowi papierów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa. Jej zaletą jest to, że nowe papiery dłużne pozyskujemy po cenie niższej od emisyjnej. Zamiana obligacji przebiega w ten sposób, że pod koniec okresu rozliczeniowego posiadanych przez nas obligacji, możemy je wymienić na dowolne obligacje nowej emisji. Oczywiście inkasując przy tym cały zysk i nabywając nowe obligacje po niższej cenie.

Inwestowanie na kilka sposobów
Oszczędzanie poprzez obligacje Skarbu Państwa jest bardzo proste. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową poświęconą obligacjom www.obligacjeskarbowe.pl lub skorzystać z konta Inteligo. Można też je kupić osobiście odwiedzając jedną z placówek (lub punkt obsługi klienta domu maklerskiego) PKO Banku Polskiego, ewentualnie dokonując zakupu przez telefon. Obligacje to bezpieczeństwo i zagwarantowany zysk. Z tego powodu liczba osób, które dzięki obligacjom pomnożyły swój kapitał, z roku na rok rośnie.