O spadku bezrobocia, nowych miejscach pracy i jednolitym kontrakcie mówili podczas wtorkowej konferencji prasowej rzeczniczka sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha i poseł PO Marcin Święcicki.

Podczas konferencji Marcin Święcicki poinformował, że między 2007, a 2014 r. w Polsce przybyło ponad 1,8 mln miejsc pracy i wzrosła, z 936 zł w 2007 r. do 1750 zł w 2015 r. płaca minimalna. Jak poinformował, tylko w Niemczech spadek bezrobocia był większy niż w Polsce, podczas gdy w większości krajów UE bezrobocie w tym samym czasie rosło. Rzeczniczka sztabu wyborczego PO Joanna Mucha poinformowała, że jednym z największych problemów są - zawierane zamiast umowy o pracę - umowy cywilnoprawne i co się z tym wiąże - szara strefa.


- Dlatego nasza propozycja wychodzi naprzeciw tym problemom. Proponujemy jednolity kontrakt, który zlikwiduje fikcyjne umowy cywilnoprawne. Dla osób, które zatrudnione są w oparciu o umowę cywilnoprawną, oznacza to, że będą miały odprowadzane składki zdrowotne i emerytalne, nabędą prawo do urlopu i zwolnienia lekarskiego. Jednolity kontrakt to też wyższe wynagrodzenie. 

Joanna Mucha zaznaczyła, że jednolity kontakt pomoże wyciągnąć pracowników z szarej strefy. Dodała: - Poprawia się funkcjonowanie Urzędów Pracy, a przeznaczane środki pozwalają w lepszy sposób aktywizować osoby bezrobotne.