Skarbnica Narodowa przygotowała kolekcję medali okolicznościowych upamiętniających legendarne mecze polskiej reprezentacji.

 

Złote lata polskiego futbolu” to pierwsza tego typu kolekcja dostępna na rynku. Wraz z jej emisją chcemy przypomnieć wszystkim Polakom te wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej, z których naprawdę możemy być dumni. Dlatego do każdego medalu przygotowaliśmy bogate opisy meczów oraz sylwetek wspaniałych piłkarzy i trenerów. Dzięki temu na nowo będziemy mogli przeżyć najbardziej ekscytujące spotkania polskiej reprezentacji – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Kolekcję otwiera medal „Wembley ’73”, przedstawiający artystyczną stylizację meczu Polska-Anglia z 17 października 1973. Tego dnia, o godzinie 19.45 polska drużyna narodowa wyszła na murawę angielskiego stadionu na Wembley. Przed spotkaniem Polacy z góry byli skazywani na porażkę. Angielskie gazety nie dawały im żadnych szans. Na arenie przywitały ich wrogie okrzyki 100 000 angielskich kibiców.

Spotkanie rozpoczęło się od huraganowych ataków drużyny angielskiej, jednak broniący polskiej bramki Jan Tomaszewski rozegrał tego dnia mecz swojego życia. Zatrzymał Anglię. W 57. minucie spotkania "Orły Górskiego" przeszły do historii. Grzegorz Lato dostrzegł nieobstawionego Jana Domarskiego i podał piłkę. Domarski bez chwili namysłu oddał strzał, którego angielski bramkarz nie obronił. W tym momencie stadion zamilkł.

Anglicy wyrównali w 63 minucie spotkania. Jednak „zwycięski remis w jaskini lwa", jak nazwany został ten historyczny mecz, zapewnił polskiej reprezentacji upragniony awans do finałów Mistrzostw Świata 1974 w RFN.

Zaraz po ostatnim gwizdku arbitra, komentujący to spotkanie Jan Ciszewski na antenie TVP mówił:
„Biało-czerwoni walcząc fantastycznie od pierwszych sekund do końca, sprawcami największej sensacji chyba w historii światowego futbolu. Reprezentacja Anglii, mistrz świata z roku 1966, zaledwie zremisowała na własnym stadionie w obecności 100 tys. widzów i w obecności 400 milionów sympatyków piłki nożnej na całym świecie. Brawo Polska!”

„Na awersie medalu Wembey’73 widnieje postać piłkarza oddającego strzał na tle symbolicznie ukazanej sylwetki przeciwnika. Na drugim planie, w oddali, przedstawiono kultowy, londyński stadion. Rewers zdobi z kolei kompozycja godła z motywem piłki nożnej. Widnieje tam również napis, będący zarazem nazwą serii - „Złote lata polskiego futbolu”. Pozostałe medale w kolekcji będą miały podobną kompozycję i formułę. Każdy z nich będzie przedstawiał jeden z meczów piłkarskich, które przeszły do historii polskiej piłki” – infomuje Adam Zieliński.

Wszystkie medale w kolekcji zostały zaprojektowana przez jedną z najbardziej znanych oraz cenionych projektantek monet i medali w Polsce – Roussankę Nowakowską.

Kolekcja „Złote lata polskiego futbolu” - dostępna jest w dwóch specyfikacjach. Pierwsza składa się z 12 medali platerowanych 24-karatowym złotem. Jej limitacja to 3 tys. kompletów. Pierwszy medal kosztuje 69,50 zł. Druga to 7 medali wybitych w 14-karatowym złocie. Jej wyjątkowość podkreśla ścisła limitacja –  500 kompletnych kolekcji. Pierwszy medal kosztuje 1290 zł.Wszystkie medale zostały wybite w najwyższej jakości menniczej, stemplem lustrzanym.