Andrzej Duda podkreśli, że każde rozwiązanie ustrojowe, aby dobrze funkcjonowało musi mieć akceptację społeczną. - Jeśli jest inaczej kończy się to złym funkcjonowaniem państwa, spadkiem aktywności społecznej i próbami różnego rodzaju omijania panującego prawa - mówił prezydent.

Zaznaczył, że kwestia zakończenia aktywności zawodowej jest bardzo ważna „odkąd istnieje ludzkość”. - Jednak nie tyle ważny jest ustawowy wiek przejścia na emeryturę, co naprawę znaczenie ma efektywny wiek przejścia na emeryturę (…) W dużej mierze ma on charakter zindywidualizowany, związany z konkretnym człowiekiem – mówił.

Prezydent podkreślił, że ludzie powinni mieć wybór momentu zakończenia aktywności zawodowej, a ustawowy wiek emerytalny powinien być „momentem, w którym obywatel uzyskuje prawo do przejścia na emeryturę”.

Andrzej Duda zaznaczył, że rząd PO-PSL „siłą, wbrew społeczeństwu” podwyższył wiek emerytalny. Wspomniał przy okazji o konieczności zmiany konstytucji. - Jak to się stało, że Konstytucja z 1997 r. nie ochroniła obywateli przed podwyższeniem wieku emerytalnego? Jak ta Konstytucja była napisana, że nie obroniła Polaków przed tym, bo przecież sprawa została skierowana do TK, który nawet stwierdził, że było to możliwe, co wstrząsnęło wieloma prawnikami, ale przede wszystkim co obywatele fatalnie odebrali? - pytał Duda.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że pierwszego października b.r. rząd daje Polakom wolność wyboru wieku emerytalnego. - Emerytura to nie jest łaska. Emerytura to zobowiązanie państwa wobec woli obywateli - mówiła.

Rafalska podkreśliła, że PiS zgodnie z zapowiedzią przywróci prawo do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. - Dzisiaj rozpoczynamy naszą kampanię, która ma poinformować, uspokoić i powiedzieć Polakom jak będą wyglądały przepisy i warunki jak będzie wyglądał proces przechodzenia na emeryturę na nowych zasadach – tłumaczyła.

Rafalska poinformowała, że rządowa kampania informacyjna zakończy się w połowie czerwca b.r. Partnerem kampanii ma być Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wdraża reformę i za nią odpowiada.

Minister wymieniła siedem założeń programowych kampanii: moja emerytura-mówi wybór, emerytura prawem a nie obowiązkiem, sprawdź zanim wybierzesz, emerytura – wybierz świadomie, bezpieczna praca do emerytury, emerytury bezpieczne finansowo i polityka rodzinna wspiera emerytury.

Jak informuje Kancelaria od 1 października 2017 r. będzie obowiązywać ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Kampania będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz NSZZ „Solidarność”.

Obejrzyj wideo:

Inauguracja kampanii "Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego"