Bezskuteczne poszukiwania pracy w Polsce zmuszają wielu naszych rodaków do emigracji. Z wyjazdów w celach zarobkowych do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Holandii korzystają nie tylko osoby zainteresowane pracą fizyczną ale również wykształceni specjaliści w wąskich dziedzinach. Zarówno jedni, jak i drudzy muszą przygotować się finansowo do takiego wyjazdu. W tym celu należy się zastanowić nad założeniem konta walutowego. Polskie konto walutowe, rachunek w PLN, czy konto w miejscowym banku?

Praktycznie każdy bank w Polsce posiada w swojej ofercie konto walutowe, najczęściej prowadzone w euro, dolarze, funcie lub franku szwajcarskim. W większości z nich jest ono darmowe. Dodatkowo bez opłat (lub najczęściej z jedną roczną) możemy podłączyć sobie do niego kartę. Możliwość pełnej kontroli nad wydatkami daje nam dostęp do niego przez internet.

Posiadanie takiego rachunku coraz częściej jest korzystne dla osób pracujących za granicą.

Jeśli praca, którą mamy rozpocząć w obcym kraju jest legalna, warto wcześniej zapytać się pracodawcy czy jest możliwość przelewania wynagrodzenia na polskie konto walutowe. Wielu z nich zgadza się na to bez większych przeszkód, a niektórzy nawet ponoszą koszty przelewu na nasz rachunek, (jeśli to wcześniej zdeklarują, inaczej opłatę za zagraniczny przelew przychodzący ponosimy my). Warto zatem sprawdzić to jeszcze przed wyjazdem.

W sytuacji, gdy nasze ciężko zarobione pieniądze w EUR miałyby być przelewane na polskie konto i rozliczane w PLN to na pewno nie będzie to dla nas dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Jeśli nie posiadamy rachunku w walucie, w której zarabiamy, pamiętajmy, że zostaniemy obciążeni kosztami za przelew z zagranicy (tzw. SEPA lub SWIFT) oraz za przewalutowanie. A banki niestety oferują korzystne kursy walut, ale tylko dla siebie – brutalna polska rzeczywistość.

- W takiej sytuacji jedynym alternatywnym rozwiązaniem pozostaje założenie konta w lokalnym zagranicznym banku. Sposób wydaje się dobry i uczciwy wobec tamtejszej gospodarki, ale prosty niestety jedynie dla tych, którzy nie planują wracać do kraju i znają dobrze język - wyjaśnia Katarzyna Mazurkiewicz, Kierownik Marketingu Ekantor.pl.

Mamy konto walutowe i co dalej?

Gdy otrzymujemy wynagrodzenie za pracę na konto walutowe założone w Polsce, to połowa drogi za nami. Takie rozwiązanie daje nam możliwość wyboru miejsca, w którym dokonamy przewalutowania. Możliwości jest wiele, ale najlepsze i najkorzystniejsze jest tylko jedno: kantor internetowy.


  • Po pierwsze ma dużo korzystniejsze kursy niż bank, czy kantor stacjonarny, jest on obciążony dużo mniejszymi kosztami niż placówki stacjonarne;

  • Po drugie będąc za granicą możemy sprawę przewalutowania załatwić online.

  • Po trzecie, jeśli chcemy przelać swoim bliskim pieniądze to możemy zrobić to od razu za pośrednictwem kantoru. Po prostu z konta walutowego przelewamy na konto ekantoru euro a oni odsyłają złotówki na zdefiniowany nr konta, którym może być rachunek twoich bliskich w kraju.

Ludzie, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę potrzebują najczęściej takich rozwiązań finansowych, które pomogą im zaoszczędzić, a nie wejść w kolejne wydatki. Jeśli konto walutowe, które założymy ma nam służyć jedynie do przetrzymywania środków i następnie przewalutowania ich na złotówki to warto się nad nim zastanowić.